Ogrodowa sztuka feng shui

Ogród urządzony zgodnie ze starą, chińską sztuką feng shui ma zapewnić nie tylko pięknie zaaranżowane otoczenie domu, ale także szczęście i pomyślność jego mieszkańców. Można w to wierzyć lub nie, warto jednak wiedzieć, że zasady feng shui powstały już w starożytnych Chinach, od przeszło dwóch tysięcy lat są znane i kultywowane.

Ogrodowa sztuka feng shui

Ogród urządzony zgodnie ze starą, chińską sztuką feng shui ma zapewnić nie tylko pięknie zaaranżowane otoczenie domu, ale także szczęście i pomyślność jego mieszkańców. Można w to wierzyć lub nie, warto jednak wiedzieć, że zasady feng shui powstały już w starożytnych Chinach, od przeszło dwóch tysięcy lat są znane i kultywowane.

Już w starożytności wiedziano, że miejsce życia człowieka może na niego znacząco wpływać. W pięknym, harmonijnym otoczeniu czujemy się bardziej komfortowo, swobodnie i szczęśliwie, niż w środowisku zaniedbanym, brzydkim czy zaaranżowanym przypadkowo.

Feng shui jest tradycyjną, starochińską sztuką aranżacji przestrzeni. Pokazuje, jak użytkować przestrzen, by czerpać z niej pozytywną energię. Może być stosowana w niemal każdej dziedzinie: przy planowaniu interesu, budowaniu relacji z innymi ludźmi, projektowaniu wnętrz czy aranżacji ogrodu. Z zasad sztuki feng shui korzysta dziś wielu architektów zieleni.

Projektowanie ogrodu zgodnie z feng shui jest niełatwe. Wymaga dokładnej oceny wielu czynników, łącznie z przeanalizowaniem dat urodzenia budowy domu i... mieszkańców. Warto jednak włożyć tę odrobinę trudu, bo ogród feng shui to miejsce pełne ładu i spokoju. Dla eksperta feng shui harmonijnie zaaranżowany ogród nie jest celem samym w sobie – to jeden ze sposobów na osiągnięcie dobrobytu i szczęścia.

Zasada równowagi

U podstaw sztuki feng shui, wyrastającej z taoizmu, jest równowaga między pierwiastkiem żeńskim (Yin) i męskim (Yang). Żaden z tych elementów nie może dominować, powinny harmonijnie współistnieć i uzupełniać się wzajemnie. Energia Yin jest jest pasywna, zaś Yang aktywna. W ogrodzie jako Yin możemy traktować choćby trawnik czy sadzawkę, natomiast za Yang uznamy drzewa, skalniak czy elementy ruchome takie, jak fontanna, kaskada wodna. Elementy Yang będą podnosić poziom energii, ożywiać, zaś Yin – wyciszać i uspokajać. Warto więc pamiętać o ich odpowiednim rozlokowaniu.

Duże drzewa blisko domu czy też ułożone w nieodpowiedni sposób, zbyt wielkie skały mogą powodować rozdrażnienie albo poczucie zagrożenia. Trawnik o zbyt dużej powierzchni będzie męczył osobę, która zajmuje się jego pielęgnacją. Podobnie rzecz ma się z roślinami. Te o opadających liściach są Yin, zaś te pnące – Yang. W zależności od tego, na czym nam zależy – atmosferze pełnej spokoju czy energii – możemy dobrać odpowiednie gatunki roślin.

Pięć żywiołów w ogrodzie

Druga fundamentalna zasada feng shui to chińska reguła pięciu żywiołów: Drewno, Ziemia, Ogień, Woda i Metal. Wzajemne powiązanie między nimi może być twórcze lub niszczące. Każdy ogrodowy element znajdzie swój symboliczny odpowiednik. Na przykład staw będzie symbolem Wody, zaś skalniak – Ziemi. Jeśli ustawimy w ogrodzie grilla ( żywioł Ognia), musimy zwrócić uwagę na jego umiejscowienie. Na pewno nie należy go umieszczać przy stawie – Woda jest niszczycielska dla Ognia, ale jeśli między nimi wstawimy np. drewniany płotek ( żywioł Drewna) zniweluje on to niekorzystne oddziaływanie. Jeśli chcemy zadbać o harmonię w naszym ogrodzie, pamiętamy, że sąsiadować mogą ze sobą żywioły Ognia i Drewna (czerwone kwiaty przy drewnianym płocie), Drewna i Wody ( np. drzewa wokół sadzawki) czy Ziemi i Metalu (np. ławeczka obok skalniaka).

Rodzina na wschodzie, kariera na północy

W feng shui funkcjonuje swoista mapa sfer ludzkiego życia. Każdej stronie świata odpowiada inna dziedzina życia człowieka: kariera, rodzina, sława itp. Schemat ten jest bardzo prosty, a jednocześnie wystarczająco elastyczny, by nałożyć je na każde pomieszczenie czy przestrzeń. Siatka bagua nałożona na plan ogrodu pozwala wykryć, które ze sfer naszego życia wymagają wzmocnienia. Północ odpowiada za pomyślność w sferze zawodowej. Odpowiednie zagospodarowanie tego pola sprawi, że nasza praca będzie satysfakcjonująca, przyniesie nam spodziewane korzyści finansowe, pozwoli się rozwijać. Sprzyjać temu powinno usytuowanie w tej części płynącej wody.

Na południu możemy zadbać o sławę – tu rozumianą jako szacunek otoczenia, zadowolenie z tego, co się robi i docenienie nas przez bliskich nam ludzi. Aby to osiągnąć, należy unikać przesady w aranżowaniu tej części ogrodu.

Relacje między domownikami określa wschodni rejonnaszego ogrodu. Tam powinniśmy zadbać o dużo bujnej, zielonej roślinności – dzięki temu każdy domownik będzie znał swoje miejsce i będzie z niego zadowolony.

Osoby starające się o potomstwo szczególnie starannie powinny zaaranżować zachodnią część ogrodu. To ma być miejsce relaksu, odpoczynku i zabawy. Możemy tam ustawić huśtawkę czy powiesić hamak.

Strefa określana jako wiedza znajduje się w części północno-wschodniej. Wiedza w rozumieniu feng shui odnosi się nie tylko do zasobu informacji, ale również mądrości duchowej, zdolności podejmowania słusznych decyzji i dokonywania odpowiednich wyborów. W północno-wschodniej części ogrodu można urządzić niewielki sad owocowy albo posadzić warzywa.

Południowy wschód odpowiada bogactwo – rozumiane nie tylko w sensie powodzenia finansowego, ale również jako różnego rodzaju sukcesy, np. w osiąganiu naszych celów intelektualnych. Warto posadzić tutaj rośliny o czerwonych liściach.

W południowo-zachodniej części siatki bagua znajduje się sfera odpowiedzialna za nasze relacje z ludźmi: zarówno partnerskie, jak i przyjacielskie czy rodzinne. Tu powinny znaleźć się elementy podwójne, np. dwa fotele czy dwa drzewa.

Jeśli zadbamy o harmonię w strefie północno-zachodniej, możemy liczyć na bezinteresowną pomoc i życzliwość ludzi. To bowiem strefa Przyjaciół. To rejon sprawiający, że ludzie z naszego otoczenia - nasi znajomi, sąsiedzi, ale także pracownicy - będą chcieli przyjść nam z pomocą. To najlepsze miejsce na taras, altanę, czy miejsce do grillowania.

Wiedza na temat feng shui jest bardzo rozległa, a jej poznanie wymaga czasu i wnikliwej analizy. Być może ta garść podstawowych informacji zainteresuje Was i zachęci do szukania dalej. Przeciwnicy feng shui uważają, że należy je traktować albo z przymrużeniem oka, jako coś z pogranicza zabobonu i magii, albo jako egzotyczną modę, która minie jak każda inna. Zwolennicy feng shui mówią, że to nauka ścisła, wymagająca logicznego myślenia. Nie panaceum na wszystkie problemy człowieka, raczej wiedza pomagająca zaranżować przestrzeń w taki sposób, by pracowała dla naszej pomyślności i dobrobytu. A wybór należy do Was ;)

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)