Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe
03.11.2008 14:09, aktualizacja: 03.11.2008 14:49

Na podłodze materiały dobrze przewodzące ciepło: marmur, granit, gres, płytki ceramiczne lub kamienne. Specjalne wykładziny i panele podłogowe.

Na podłodze materiały dobrze przewodzące ciepło: marmur, granit, gres, płytki ceramiczne lub kamienne. Specjalne wykładziny i panele podłogowe.

Jeżeli drewno to dąb lub egzotyczne gatunki merbau, iroko czy jatoba, rosnące w puszczach tropikalnych, w ekstremalnych warunkach wysokich upałów i gwałtownych ulew, a więc charakteryzujące się jak najdłuższym okresem dochodzenia do równowagi higroskopijnej.

Fugi elastyczne- ze względu na różnice rozszerzalności cieplnej. Pod podłogą układ rur grzejnych, w zależności od pomieszczenia meandrowy lub spiralny (w pętlę), w opcji stwarzającej możliwość samodzielnego montażu elektryczne maty grzewcze. Wszystko z wyjątkiem termostatu skrzętnie ukryte, a więc nie zakłócające charakteru wnętrza. Przestrzeń bezpieczna dla eksploracji przez „zdobywających świat” maluchów.
Walory estetyczne nie do podważenia. Ulga od stwarzających ograniczenia aranżacyjne grzejników konfekcyjnych.

Nowy styl życia w zgodzie z ekologią (jako efekt mniejszego zużycia ciepła)

Higieniczne, zdrowe, korzystne dla samopoczucia ogrzewanie podłogowe to nowy standard coraz bardziej dostępny w przypadku inwestycji, których koszty szacujemy z ołówkiem w ręku. W przypadku którego warto pokusić się o kosztorys, uwzględniający wielkość nakładów poniesionych przy samej instalacji z kosztami eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe znane było już w czasach starożytnego Rzymu, natomiast do USA pierwszy raz przywiózł je z Japonii architekt Frank Lloyd Wright. Zwolenników zyskiwało przede wszystkim dzięki wydajności cieplnej, wysokiej estetyce i komfortowi użytkowania.
Popularne głównie w salonach łazienkowych okazało się niezastąpionym rozwiązaniem w przypadku parteru z dużym otwartym salonem, z którego wychodzi się bezpośrednio przez przeszklone drzwi do ogrodu.
Stało się idealnym rozwiązaniem przy aranżacji zabytkowych wnętrz, niwelując możliwość zakłócenia unikatowego charakteru przestrzeni przez standardowe grzejniki. Było w stanie sprostać wymaganiom pomieszczeń o szczególnych wymaganiach cieplnych jak zimowe ogrody, czy kryte przydomowe baseny.
Podobnie elektryczne ogrzewanie podłoża wyłożonego kostką, betonem, asfaltem, w celu usunięcia śniegu, lodu znane było w wielu krajach skandynawskich przed 50 laty.

Zapewniając ciepło w tej strefie wysokości gdzie przebywają ludzie jest szczególnie godne polecenia w pokojach na parterze otwartych na klatkę schodową lub antresolę. Ten rodzaj ogrzewania zapewnia najlepszy pod względem fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury: temperatura w płaszczyźnie poziomej jest stała, nie ma stref przegrzania. Jeżeli nogi są ogrzane, możliwe jest obniżenie temperatury w wyższych partiach i tak nie będziemy odczuwać dyskomfortu. Większość receptorów ciepła zlokalizowanych jest na stopach.

To korzystny sposób ogrzewania zwłaszcza dla alergików, gdzie przekazywanie ciepła do otoczenia dzięki promieniowaniu ogranicza krążenie cząstek kurzu.
Odradzany w sypialniach, nie jest korzystne by głowa, która podczas snu jest nisko przy podłodze znajdowała się w strefie podwyższonej temperatury.
Przy wariancie elektrycznym nie zaleca się stosowania go w pokojach dziecięcych, z uwagi na bezpieczeństwo, dzieci często bawią się na podłodze.
Nie należy planować ogrzewania tego typu pod wykładziny, przede wszystkim z powodu izolacyjnych właściwości gąbkowej podkładki.

Dominują 2 systemy: wodny (hydronic) oraz ogrzewanie podłogowe zasilane prądem.
Zalety wersji elektrycznej to mała bezwładność cieplna. Pomieszczenie szybko się nagrzewa i szybko wychładza. Systemy wodne wiążą się z ograniczeniem jakim jest konieczność zlecenia plac montażowych profesjonalnej ekipie, ze względu na wymogi szczelności. W obu przypadkach zyskujemy możliwość obniżenia temperatury o 2 stopnie, co daje oszczędność energii rzędu 12 % w stosunku do tradycyjnych form ogrzewania. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania ciepła odpadowego. Niższa temperatura to niższe straty ciepła do otoczenia przez ściany, okna, wentylację. W przypadku zastosowania wersji hydronic wodę w instalacji możemy podgrzewać przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych, co czyni ogrzewanie jeszcze tańszym i bardziej ekologicznym. Instalacja dodatkowego systemu sterującego, to możliwość elastycznego ustawiania innej temperatury w nocy i innej w dzień, tak aby cały system był jak najbardziej wydajny ekonomicznie. Tego typu instalacje działają bardzo długo nie stwarzając problemów serwisowych, z racji
eksploatacji w niskich temperaturach i ciśnieniu.

Eliminują kłopoty związane z konserwacją grzejników. Podnoszą walory estetyczne pomieszczeń, stwarzają możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni podokiennej. Zyskujemy miejsce na rzeźby, obrazy, lustra. Można śmiało zaplanować położenie w mieszkaniu podłóg kamiennych lub ceramicznych, które przy takim wariancie ogrzewania tracą swój naturalny chłód.