Blisko ludziOK boomer. Czy wiesz co oznacza coraz popularniejszy młodzieżowy slang?

OK boomer. Czy wiesz co oznacza coraz popularniejszy młodzieżowy slang?

"OK boomer" to bardzo popularny związek frazeologiczny, a właściwie slang, który został rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych, ale dotarł także do Polski. Można dosyć często usłyszeć to wyrażenie w wielu formach, lecz czy zdajesz sobie sprawę, co oznacza OK boomer? Jak się okazuje, wiele osób stosuje ten zwrot nie mając do końca pewności, o czym mowa.

OK boomer to slang używany przez coraz młodsze pokolenia.
OK boomer to slang używany przez coraz młodsze pokolenia.
Źródło zdjęć: © 123RF

15.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:10

OK boomer najczęściej kieruje się do osoby starszej w momencie, gdy chcemy zakończyć daną rozmowę lub dyskusję. Zazwyczaj chodzi o dialogi, gdy obie strony mają kompletnie odmienne zdanie na dany temat albo wówczas, gdy nastolatek jest zażenowany wypowiedzią dorosłego. Zwrot OK boomer przeszedł do codziennego języka młodzieży, praktycznie na całym świecie.

OK boomer – od czego się zaczęło?

Słowo boomer odnosiło się do pokolenia "baby boomers", czyli ludzi urodzonych w latach 1946-64 w czasach wyżu demograficznego po II wojnie światowej. Oczywiście określenie OK boomer często stosowane jest także w kontekście generacji X – urodzonych w latach 1961-80. Najczęściej zwrotu używają millenialsi (roczniki 1981-96) oraz generacja Z (urodzeni po 1997 roku).

OK boomer – czy to odpowiedź na konflikt pokoleń?

OK boomer to jak najbardziej przejaw wiecznego konfliktu pomiędzy pokoleniami, które różnią się podejściem do niektórych zagadnień. Wzajemne narzekanie na siebie kolejnych generacji sprzyja ciągłemu nawiązywaniu do rzekomo nieetycznego zachowania młodszego pokolenia, a to z kolei powoduje rewanż w postaci określania starszych mianem zacofanych i opornych na zmiany. OK boomer pojawia się także przy wielu aktualnych sprawach odnoszących się do całej ludzkości – zmiany klimatyczne bardziej interesują młodych ludzi, podczas gdy starsi traktują ją ze sceptycyzmem. Młodzi wyciągają szereg argumentów nawiązując tym samym do mediów społecznościowych, gdzie swoje stanowisko opisują celebryci i inne gwiazdy internetu. Millenialsi i pokolenie Z stawiają na pierwszym miejscu na korekcję nierówności społecznych, dlatego też ich odzew OK boomer okazuje się niezwykle trafny.

OK boomer – jak przeszło do powszechnego użytku?

Slang OK boomer "narodził się" jako wypowiedź anonimowego starszego mężczyzny, który narzekał na millenialsów i generację Z. Wypowiadając tę frazę dodał, że osoby z wymienionych pokoleń mają syndrom Piotrusia Pana, czyli nie chcą dorosnąć. Po publikacji tego materiału pojawiło się mnóstwo komentarzy, gdzie OK boomer zyskało dużą popularność najpierw w Stanach Zjednoczonych, a wkrótce także w innych państwach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)