UrodaOlej mineralny. Na czym polega jego działanie? Kontrowersje wokół jednego składnika

Olej mineralny. Na czym polega jego działanie? Kontrowersje wokół jednego składnika

Olej mineralny pozostaje kontrowersyjnym składnikiem wielu kosmetyków.
Olej mineralny pozostaje kontrowersyjnym składnikiem wielu kosmetyków.
Źródło zdjęć: © Pexels

02.09.2020 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Olej mineralny to jeden z tych składników, który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wiele osób twierdzi, że jest zapychający i blokujący, a jeszcze inni cenią go za świetne działanie pielęgnacyjne. Gdzie leży prawda? Jak zwykle pośrodku. Zobacz, co warto wiedzieć o oleju mineralnym.

W wielu kosmetykach znajdziesz olej mineralny, który jest odpowiedzialny przynajmniej w teorii za nawilżenie. Choć znany jest od lat i ceniony przez wielu, coraz częściej bywa spychany na margines. Nim sprawdzisz, czy twoje preparaty zawierają w swoich składach olej mineralny, przeczytaj, co jeszcze musisz wiedzieć.

Olej mineralny – czym jest i jak działa?

Wszystkie oleje mineralne powstają w procesie destylacji ropy naftowej i są stosowane do produkcji wszelkich smarów, środków przeciwko korozji, tworzyw sztucznych oraz składników kosmetycznych. Do najpopularniejszych olejów mineralnych należą wazelina i parafina – obie substancje są bezbarwne, bezwonne i bezsmakowe. Oleje mineralne po zetknięciu ze skórą nie zostają wchłonięte, ale tworzą na powierzchni niewyczuwalną barierę, która chroni skórę przed wysuszeniem i przed działaniem czynników zewnętrznych. Znajdziesz je w kremach, środkach do demakijażu, kosmetykach dla niemowląt.

Olej mineralny – czy może być szkodliwy?

Jak już wiesz, olej mineralny ma dokładnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Krążą teorie, według których olej ten może zapychać, podrażniać i powodować zablokowanie oddychania przez skórę. Jednak w owych plotkach nie należy doszukiwać się prawdy. Olej mineralny nie wchłania się w skórę, więc nie może blokować procesu oddychania, bo działa jedynie powierzchniowo. Nie wywołuje alergii i nie odkłada się w organach wewnętrznych. Wszystkie oleje mineralne dopuszczone do kosmetyków są wysoko oczyszczone z wszelkich toksyn, więc można z nich śmiało korzystać. Negatywny stosunek do olejów tego typu wynika głównie z ich ropopochodnego pochodzenia, ale te surowce posiadają specjalne certyfikaty, które dopuszczają je do dalszego przetwarzania.

Olej mineralny – czy wszyscy mogą z niego korzystać?

Zdarza się, że olej mineralny może spowodować kilka nieciekawych następstw jego zastosowania. Jeśli zaczniesz stosować wazelinę albo parafinę w czystej postaci bezpośrednio na skórę, możesz wywołać nieprawidłowe funkcjonowanie bariery skóry. Przy zbyt częstej i regularnej aplikacji czystego oleju mineralnego, możesz doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Nie jest on polecany przy cerze tłustej i łojotokowej, ponieważ sprzyja powstaniu zaskórników. Parafina i wazelina są coraz częściej zastępowane przez inne substancje (np. skwalen, masło shea), bo oleje mineralne mają ograniczone działanie pielęgnacyjne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
parafinawazelinapielęgnacja twarzy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także