Trwa ładowanie...

Olej spożywczy, na którym można smażyć 80 razy

Naukowcy opracowali olej spożywczy, który może być używany do smażenia aż 80 razy. Jak przekonują jego twórcy, jego składniki zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów.

Share
Olej spożywczy, na którym można smażyć 80 razyŹródło: 123RF
d4gcpni

Łącząc właściwości oleju palmowego i zioła z rodziny rutowatych (Rutaceaea) naukowcy opracowali olej spożywczy, który może być używany do smażenia aż 80 razy. Jak przekonują, jego składniki zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów.

Autorką receptury oleju, nazwanego AFDHAL, jest prof. Suhaila Mohamed z uczelni w Malezji. Swoje niezwykłe właściwości olej zawdzięcza naturalnym ekstraktom ziołowym, które są w stanie ograniczyć wchłanianie go przez przygotowywane potrawy o 85 proc. oraz sprawiają, że może być wielokrotnie używany (do smażenia i gotowania) bez utraty wartości odżywczych i wydzielania szkodliwych składników.

- Wyciąg z Rutaceaea to naturalny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom w strukturze oleju - wyjaśnia prof. Mohamed. - Dzięki temu, co potwierdziły testy laboratoryjne, na jednej porcji można smażyć aż do 80 razy bez szkodliwego wpływu na zdrowie, co w przypadku zwykłych olejów jest niemożliwe - dodaje.
- Inną zaletą tego produktu jest niezwykle wysoka zawartość wspomnianych przeciwutleniaczy, a także substancji posiadających właściwości antybakteryjne oraz przeciwhistaminowe. Sprawiają one, że smażone potrawy są bardziej kruche, smaczniejsze i zdrowsze - podkreśla.

d4gcpni

Badaczka wyjaśnia także, że olejem AFDHAL można wzbogacać wszystkie inne oleje jadalne, przez co poprawia się ich parametry. - Wystarczy dodać 15 ml, czyli jedną dużą łyżkę AFDHAL do 150 ml tradycyjnego produktu - mówi.
Suhaila podkreśla, że równie ważną cechą oleju jest jego ochronny wpływ na serce i układ krążenia.
- W dzisiejszych czasach wielu z nas cierpi z powodu chorób sercowo-naczyniowych, m.in. dlatego, że kochamy smażone jedzenie. Tymczasem nasze badania wykazały, że korzystanie z AFDHAL zmniejsza ryzyko rozwoju udaru mózgu i ataku serca nawet przy częstym spożyciu smażonego jedzenia - mówi autorka patentu.

- Mam nadzieję, że AFDHAL okaże się produktem, który nie dość, że obniży koszty przygotowywania potraw, to jeszcze przyczyni się do poprawy zdrowia konsumentów. Na razie masowa produkcja oleju jest w powijakach, ale wierzymy, że to się wkrótce zmieni - podsumowuje Suhaila.

(PAP), kap/ mrt/

d4gcpni
d4gcpni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gcpni
d4gcpni