FitnessOlejek z oregano - panaceum na wszelkie dolegliwości?

Olejek z oregano - panaceum na wszelkie dolegliwości?

Olejek z oregano - panaceum na wszelkie dolegliwości?

Zawarte w olejku z oregano substancje - karwakrol oraz tymol, mają silne działanie bakteriobójcze oraz antywirusowe, dlatego ten olejek eteryczny znany jest wśród miłośników medycyny naturalnej jako skuteczny lek na przeziębienie. Zwalczanie kataru i pierwszych objawów grypy nie jest jednak jedynym sposobem jego wykorzystania. Przyjrzyjmy się, w jakich przypadkach może się nam jeszcze przydać.

Zawarte w olejku z oregano substancje - karwakrol oraz tymol, mają silne działanie bakteriobójcze oraz antywirusowe, dlatego ten olejek eteryczny znany jest wśród miłośników medycyny naturalnej jako skuteczny lek na przeziębienie.

Zwalczanie kataru i pierwszych objawów grypy nie jest jednak jedynym sposobem jego wykorzystania. Przyjrzyjmy się, w jakich przypadkach może się nam jeszcze przydać.

Oregano to nie tylko przyprawa do pizzy i zapiekanek. Otrzymywany z lebiodki pospolitej (tak brzmi inna nazwa rośliny) olej jest silnym lekiem o szerokim zastosowaniu.

Dziś możemy go nabyć zarówno w formie płynu, jak i w kapsułkach. Zanim zaczniemy go samodzielnie stosować, skonsultujmy się najpierw z lekarzem. Pamiętajmy, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki podanej na opakowaniu.

Tekst: Anna Loska na podst. Learni.st

1 / 7

Zawiera silne przeciwutleniacze

Obraz
© Fotolia

Dzięki połączeniu zawartych w olejku oreganowym trzech substancji: polifenoli, kwasu rozmarynowego oraz kwercetyny, jest on jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy.

Ma czterokrotnie silniejsze działanie przeciwutleniające niż substancje zawarte w jagodach. Oznacza to, że przyjmowanie go nie tylko spowalnia procesy starzenia, ale także chroni komórki przed zmianami nowotworowymi.

2 / 7

Buduje odporność

Obraz
© Fotolia

Zwalcza wirusy, poprawia pracę układu immunologicznego. Organizm w momencie ataku bakterii o wiele lepiej radzi sobie z zagrożeniem.

Kurację olejkiem możemy więc wprowadzić, zanim rozwinie się choroba, np. kiedy mocno przemarzniemy.

3 / 7

Poprawia trawienie

Obraz
© 123RF

Szklanka mleka lub soku z rozpuszczonymi w niej trzema kroplami olejku z oregano - taki napój stanowi doskonałe lekarstwo na dolegliwości żołądkowe związane ze spożyciem zbyt obfitego lub zbyt tłustego posiłku.

Zawarte w olejku oreganowym substancje rozluźniają mięśnie gładkie, dlatego też może być pomocny w leczeniu wzdęć oraz zespołu jelita wrażliwego.

Ta sama mikstura, która pomoże nam strawić tłuste danie, ułatwi także zaśnięcie po stresującym dniu. Zawarty w olejku tymol ma działanie relaksujące, rozluźniające i nasenne.

4 / 7

Leczenie kaszlu

Obraz
© Fotolia

Olejek z oregano jest skutecznym lekiem na kaszel, ponieważ łączy w sobie właściwości przeciwbakteryjne oraz wykrztuśne. Inhalacja sporządzona z kilku kropel płynu rozpuszczonych w gorącej wodzie pomoże uporać się nawet z silnym kaszlem.

Z jednej strony zostanie zahamowane namnażanie się bakterii, a z drugiej ułatwione będzie usuwanie flegmy z układu oddechowego.

Innym sposobem leczenia kaszlu jest rozprowadzenie olejku na klatce piersiowej. Wdychanie jego zapachu oczyszcza płuca. Inhalacje pomagają również w przypadku kataru oraz polipów.

5 / 7

Na ból mięśni

Obraz
© 123RF

Dlaczego leczenie powinno być nieprzyjemne i wiązać się np. z łykaniem tabletek? Bóle mięśni, stanowiące objaw grypy lub pojawiające się po zbyt intensywnym wysiłku, możemy szybko złagodzić.

Wystarczy wmasować w obolałe miejsce mieszankę mleczka kokosowego i olejku z oregano.

Rozpuść kilka kropel olejku w mleczku i przeciwbólowa mikstura o przyjemnej konsystencji i wspaniałym zapachu jest już gotowa.

6 / 7

Zwalcza trądzik

Obraz
© 123RF

Zawarty w olejku tymol ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jeśli na twarzy pojawi się niechciany wyprysk, aplikujemy kroplę olejku.

Jeżeli trądzik obejmuje większe partie skóry, np. całe czoło albo policzki, rozpuszczamy kilka kropelek olejku w połowie szklanki wody i przy pomocy wacika czyścimy skórę otrzymaną miksturą.

7 / 7

Sprzymierzeniec w walce z łupieżem

Obraz
© 123RF

Codzienne aplikowanie olejku oreganowego na włosy pomaga w walce z łupieżem.

Możemy działać na dwa sposoby: albo rozpuszczać 2-3 kropelki olejku w szamponie, albo rozprowadzić taką samą ilość olejku oreganowego w olejku kokosowym i nakładać po umyciu na wilgotne włosy.

Stosowany raz w tygodniu jako odżywka (rozpuszczony w olejku z drzewa herbacianego lub jojoby) stymuluje wzrost włosów i wzmacnia cebulki.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)