Blisko ludziOn - ja - my, czyli jak motywować siebie i partnera

On - ja - my, czyli jak motywować siebie i partnera

On - ja - my, czyli jak motywować siebie i partnera
Źródło zdjęć: © 123RF
11.09.2014 12:40, aktualizacja: 03.09.2018 14:08

Wiemy już, że można znaleźć skuteczne sposoby na zwiększenie motywacji do działania. Wiemy, jak motywować dzieci i pracowników w firmie. Ale jak motywować partnera do wspólnego spędzania czasu?

Jak skłonić samych siebie do przeprowadzenia zmian w naszym związku? Jak motywację stosować w bliskich relacjach i w życiu codziennym, doradza dr Paulina Sobiczewska, psycholog SWPS.

Najważniejsze to na spokojnie zastanowić się, jakie są nasze priorytety, marzenia, cele – te wspólne, jako pary czy rodziny i indywidualne, każdego z osobna. Jeśli chcemy zmotywować partnera do działania, najlepiej zacząć od wzbudzenia w nim poczucia, że dane zadanie jest ważne, istotne dla niego\/niej osobiście. Na przykład, jeśli partner nie podziela zdania, że sprzątanie w domu w upalny dzień jest ważne, to bardzo wątpliwe, że zdoła wzbudzić w sobie motywację do tego zadania. Warto porozmawiać, dlaczego dane zadanie jest ważne dla nas jako rodziny, pokazać, jakie będzie miał z tego korzyści.

Docenienie źródłem siły

Często powodem spadku chęci do działania jest brak sygnałów zwrotnych od innych osób o jakości wykonanej pracy. Nie wiemy, czy robimy coś dobrze, czy spełniamy oczekiwania, dlatego działamy coraz gorzej, aż w końcu przestajemy robić cokolwiek. Tymczasem nawet najmniejsze docenienie, zauważenie czyjegoś wysiłku, może zdziałać cuda, a kosztuje niewiele… Wystarczy powiedzieć: „fajnie, że posprzątałeś w kuchni, od razu mam lepszy humor po powrocie do domu, dzięki”.

Myślenie małymi krokami

Inną metodą motywowania jest myślenie o najbliższych etapach, małych zadaniach do wykonania, zamiast myślenia w perspektywie całości, które może przytłaczać i przerażać ogromem pracy. Jeden z wykładowców Praktycznej Psychologii Motywacji w SWPS, polarnik, opowiadał o tym, jak zdobył biegun dzięki metodzie małych kroków: „Jeden krok prawie zawsze można zrobić” – mówi słuchaczom podczas wykładów.

Najprostsze kroki do auto-motywacji:

• zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze, naprawdę powiązane z tym, co cenisz i w co wierzysz
• daj sobie szanse na zrealizowanie nawet „szalonych” pomysłów (np. chcę pracować raz w tygodniu, chcę polecieć na księżyc)
• potraktuj swoje marzenie jak projekt
• rozpisz je jak najbardziej konkretnie, np. przy wykorzystaniu metody SMART
• zastanów się, jakie umiejętności są ci potrzebne i jaka będzie droga dojścia
• zapisz plan realizacji celu
• zrób pierwszy krok
• nie poddawaj się: jeśli jeszcze nie osiągnąłeś celu, to oznacza dokładnie i tylko tyle, że JESZCZE go nie osiągnąłeś.

Autorka: dr Paulina Sobiczewska - kierownik SWPS Training, psycholog, kierownik studiów podyplomowych Praktyczna Psychologia Motywacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej
Źródło:strefapsyche.swps.pl