Blisko ludziOn - ja - my, czyli jak motywować siebie i partnera

On - ja - my, czyli jak motywować siebie i partnera

On - ja - my, czyli jak motywować siebie i partnera
Źródło zdjęć: © 123RF

11.09.2014 12:40, aktual.: 03.09.2018 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiemy już, że można znaleźć skuteczne sposoby na zwiększenie motywacji do działania. Wiemy, jak motywować dzieci i pracowników w firmie. Ale jak motywować partnera do wspólnego spędzania czasu?

Jak skłonić samych siebie do przeprowadzenia zmian w naszym związku? Jak motywację stosować w bliskich relacjach i w życiu codziennym, doradza dr Paulina Sobiczewska, psycholog SWPS.

Najważniejsze to na spokojnie zastanowić się, jakie są nasze priorytety, marzenia, cele – te wspólne, jako pary czy rodziny i indywidualne, każdego z osobna. Jeśli chcemy zmotywować partnera do działania, najlepiej zacząć od wzbudzenia w nim poczucia, że dane zadanie jest ważne, istotne dla niego\/niej osobiście. Na przykład, jeśli partner nie podziela zdania, że sprzątanie w domu w upalny dzień jest ważne, to bardzo wątpliwe, że zdoła wzbudzić w sobie motywację do tego zadania. Warto porozmawiać, dlaczego dane zadanie jest ważne dla nas jako rodziny, pokazać, jakie będzie miał z tego korzyści.

Docenienie źródłem siły

Często powodem spadku chęci do działania jest brak sygnałów zwrotnych od innych osób o jakości wykonanej pracy. Nie wiemy, czy robimy coś dobrze, czy spełniamy oczekiwania, dlatego działamy coraz gorzej, aż w końcu przestajemy robić cokolwiek. Tymczasem nawet najmniejsze docenienie, zauważenie czyjegoś wysiłku, może zdziałać cuda, a kosztuje niewiele… Wystarczy powiedzieć: „fajnie, że posprzątałeś w kuchni, od razu mam lepszy humor po powrocie do domu, dzięki”.

Myślenie małymi krokami

Inną metodą motywowania jest myślenie o najbliższych etapach, małych zadaniach do wykonania, zamiast myślenia w perspektywie całości, które może przytłaczać i przerażać ogromem pracy. Jeden z wykładowców Praktycznej Psychologii Motywacji w SWPS, polarnik, opowiadał o tym, jak zdobył biegun dzięki metodzie małych kroków: „Jeden krok prawie zawsze można zrobić” – mówi słuchaczom podczas wykładów.

Najprostsze kroki do auto-motywacji:

• zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze, naprawdę powiązane z tym, co cenisz i w co wierzysz
• daj sobie szanse na zrealizowanie nawet „szalonych” pomysłów (np. chcę pracować raz w tygodniu, chcę polecieć na księżyc)
• potraktuj swoje marzenie jak projekt
• rozpisz je jak najbardziej konkretnie, np. przy wykorzystaniu metody SMART
• zastanów się, jakie umiejętności są ci potrzebne i jaka będzie droga dojścia
• zapisz plan realizacji celu
• zrób pierwszy krok
• nie poddawaj się: jeśli jeszcze nie osiągnąłeś celu, to oznacza dokładnie i tylko tyle, że JESZCZE go nie osiągnąłeś.

Autorka: dr Paulina Sobiczewska - kierownik SWPS Training, psycholog, kierownik studiów podyplomowych Praktyczna Psychologia Motywacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej
Źródło:strefapsyche.swps.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także