Opadające powieki… problem nie tylko estetyczny
Z wiekiem nasza skóra, regeneruje się coraz wolniej, traci swoją gęstość, jest mniej napięta i miejscami zaczyna opadać przyciągana przez prawo grawitacji. Przyczyną tego stanu jest między innymi osłabienie mięśni oraz zmniejszająca się ilość i sprawność włókien kolagenowych, oraz elastyny. Problem opadającej, wiotkiej skóry widoczny jest przede wszystkim w miejscach ubogich w tkankę podskórną, są to np. powieki.
Dziś trochę o tym, czy opadające powieki to problem tylko estetyczny i czy ratunkiem może być tylko zabieg chirurgiczny.
Winny nie tylko wiek
Opadające powieki kojarzą nam się przede wszystkim z upływającym czasem, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że problem ten może dotykać również osoby młode, a nawet dzieci. Zdarza się też, że opadająca powieka jest problemem, z którym przyszliśmy na świat. Przyczyn opadania powiek jest naprawdę dużo, przypadłość może być skutkiem nieprawidłowego unerwienia, zaburzeń w rozwoju mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powieki lub efektem urazu. Czasem jest również objawem poważnych chorób między innymi cukrzycy; udaru mózgu, dystrofii mięśniowej; osłabiającej mięśnie szkieletowe miastenii, a nawet nowotworów. Opadające powieki mogą być również związane z nadmiarem skóry, kształtem twarzy, źle dobranym oświetleniem w miejscu pracy lub po prostu starzeniem się naszego organizmu.
Czy tylko wygląd?
Oczywiście opadające powieki nie wyglądają ładnie i tu nie ma co się oszukiwać, są więc problemem estetycznym. Sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych i nieustannie przygnębionych, a co gorsza starszych niż jesteśmy w rzeczywistości. Niestety opadające powieki mogą być również problemem zdrowotnym i to nie tylko, wtedy kiedy występują jako objaw towarzyszący poważnym chorobom, ale również, wtedy kiedy wiotczejąca skóra i słabnące mięśnie zaczynają ograniczać nam pole widzenia. Taka sytuacja może już poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwić wykonywanie niektórych czynności.
Co możemy zrobić, żeby powieki nie opadały?
Jeśli problem opadających powiek jest wynikiem starzenia się naszego organizmu, najlepszą metodą jest właściwa pielęgnacja skóry wokół oczu, która pomoże nam nieco opóźnić efekt upływającego czasu. Pamiętać o tym powinny również osoby bardzo młode, proces starzenia się skóry toczy się nawet, wtedy kiedy jeszcze nie jest to zauważalne gołym okiem. Początkowo zmiany w wyglądzie następują bardzo powoli i są praktycznie niewidoczne, z czasem jednak jest ich coraz więcej, a co gorsza stają się wyraźniejsze. Pamiętać przy tym należy, że nie każdy starzeje się tak samo i w tym samym czasie. Na nasz wygląd, wpływa wiele czynników, sporą część z nich możemy jednak wyeliminować i w ten sposób spowolnić oddziaływanie upływającego czasu na naszą skórę. Im wcześniej o siebie zadbamy, tym lepsze będą tego efekty.
Uważaj na światło
Zadbajcie też o odpowiedni dobór światła w miejscu pracy. Bardzo ważne jest, aby oświetlenie np. komputera nie wymuszało na nas ciągłego mrużenia oczu. Światło nie może być więc zbyt ostre, żeby nie raziło w oczy, nie powinno też odbijać się w ekranie monitora. Wtedy unikniemy nadmiernego marszczenia i rozciągania się skóry, co nie tylko pozwoli nam zmniejszyć ryzyko powstawania zmarszczek, ale również na dłużej uchronić się przed objawem opadającej powieki. Pamiętajcie również o tym, że dla Waszych oczu oraz skóry wokół nich bardzo ważny jest również odpoczynek, staracie się więc robić przerwy w pracy i pozwolić oczom na chwilę relaksu.
Niebezpieczne promieniowanie
Delikatna skóra wokół oczu potrzebuje również starannej ochrony przeciwsłonecznej. Konieczne jest więc nie tylko stosowanie kremów z wysokim filtrem, ale również unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry wokół oczu, pomagającym opóźnić efekty starzenia jest również noszenie okularów przeciwsłonecznych, które koniecznie musza być zaopatrzone w filtry ochronne, w przeciwnym razie mogą poważnie zaszkodzić Waszym oczom.
Pielęgnuj, zanim będzie za późno
Najlepszą formą walki z opadającymi powiekami, które są efektem starzenia się naszego organizmu, jest profilaktyka, czyli staranna pielęgnacja okolic oczu. Cienka i delikatna skóra wokół nich, posiada niewiele gruczołów łojowych, dlatego o wiele szybciej ulega przesuszeniu, staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki i zaczyna opadać. Zadbana będzie starzała się wolniej i zdecydowanie ładniej. Młode 18-25 letnie kobiety powinny zatroszczyć się przede wszystkim o staranne nawilżenie okolic oczu, po 25 urodzinach powinno się już jednak włączyć delikatny krem przeciwzmarszczkowy. W kolejnych latach dbanie o właściwe napięcie, nawilżenie, odżywienie i ujędrnienie skóry jest koniecznym elementem jej pielęgnacji. Dla wzmocnienia efektów od czasu do czasu warto też zastosować serum, wybierzcie takie, które będzie odpowiadało waszym potrzebom. Kosmetyk może intensywnie odżywić, nawilżyć, ale również napiąć i ujędrnić Waszą skórę. Bardzo ważny jest również staranny demakijaż. Zadbajcie o to, aby wykonywać go dokładnie, ale bardzo delikatnie. Używajcie specjalnych kosmetyków przygotowanych z myślą o wrażliwej skórze wokół oczu. Pamiętajcie, resztki makijażu pozostawione na noc, nie pozwolą Waszej skórze się regenerować, przyspieszą więc powstawanie zmarszczek oraz spowodują, że skóra wokół oczu będzie wyglądała na opuchniętą i zmęczoną. Efektem przyspieszonego starzenia się może być również pojawienie się opadających powiek.
Nie zapominajcie o tym, aby kosmetyki dobierać do indywidualnych potrzeb Waszej skóry.
Co zrobić, kiedy powieki zaczynają opadać?
Jeśli mimo starannej pielęgnacji wraz z upływem czasu w naturalny sposób powieki zaczynają opadać warto skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Bardzo ważne jest jednak, abyście zgłosili się do specjalisty od razu, kiedy problem się u Was pojawi, nie czekajcie na to, aż opadnięte powieki naprawdę zaczną utrudniać Wam życie. Im wcześniej, tym efekty zabiegów będą lepsze. Dziś już wiele niedoskonałości możemy zlikwidować nawet bez użycia skalpela.
Pomocny laser frakcyjny
Skuteczną metodą, która pozwoli przywrócić jędrność skóry wokół oczu i pomoże rozprawić się z pierwszymi oznakami starzenia np. właśnie w postaci opadającej powieki, jest zabieg z użyciem lasera frakcyjnego. Promień lasera powodując niewielkie uszkodzenia skóry, aktywuje procesy gojenia się i intensywnej regeneracji, oraz przyspiesza powstawanie nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra odzyska swą elastyczność i jędrność, wyraźnie zmniejszy się też widoczność zmarszczek i wiotkość skóry. Zabieg sprawi, że będzie wyglądała młodziej, a jej napięcie pozwoli na uzyskanie efektu podniesionych powiek.
Ulthera - zabieg, który uniesie powieki
To jeden z najbardziej efektywnych zabiegów, które pozwalają otrzymać efekt mniej luźnej skóry. Wykorzystywane są do tego indywidualnie dopasowane fale ultradźwiękowe, które działając w głębokich partiach skóry, bardzo precyzyjnie celują we włókna kolagenowe i rozgrzewają je, powodując że zaczynają się obkurczać. Ciepło wytwarzane przez fale ultradźwiękowe aktywuje jednocześnie fibroblasty, które produkują nowy kolagen. W ten sposób uzyskujemy efekt bardziej napiętej odmłodzonej skóry i podniesionych powiek.
Osocze bogatopłytkowe
Ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pacjenta, przynosi bardzo dobre efekty. Aktywne płytki krwi zawarte w osoczu wydzielają niezbędne do regeneracji komórek czynniki wzrostu. To one aktywują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, stymulują syntezę DNA, poprawiają mikrokrążenie i pobudzają do pracy fibroblasty. Zastosowanie kilku takich zabiegów w odpowiednio dobranych odstępach czasowych spowoduje, że skóra będzie wyraźnie odmłodzona, poprawi się jej gęstość i stanie się bardziej napięta.
Oczywiście musicie pamiętać, że o doborze zabiegu zawsze powinien zadecydować lekarz, zwłaszcza jeśli problem opadającej powieki jest duży, pojawił się nagle lub jest objawem choroby. Medycyna estetyczna nie każdemu jest w stanie pomóc, w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego.