FitnessOpaski kompresyjne - przeznaczenie i zalety

Opaski kompresyjne - przeznaczenie i zalety

Opaski kompresyjne - przeznaczenie i zalety
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Noname
14.11.2018 20:48, aktualizacja: 25.11.2018 19:21

Opaski kompresyjne, które zyskują coraz większą popularność szczególnie wśród biegaczy, ale i innych sportowców, od kilku lat dostępne są również w Polsce. Wykorzystywane są również przez osoby z żylakami i po operacjach czy urazach. Jak działają opaski kompresyjne i jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Opaski kompresyjne – dla kogo?

Opaski kompresyjne polecane są szczególnie sportowcom i osobom żyjącym aktywnym trybem życia, które borykają się z problemami żylaków i obrzęków. Oprócz sportu – spędzanie większej części dnia siedząc w pracy, sprawia, że nogi pozostają przez cały czas opuszczone i to właśnie takie osoby najbardziej odczują pozytywne efekty działania opasek kompresyjnych.

Co więcej, w takich przypadkach najlepiej sprawdzą się najpopularniejsze opaski kompresyjne w postaci podkolanówek, chyba że żylaki pojawiły się na poziomie, gdzie mogłyby być uciskane. Wtedy warto rozważyć kupno dłuższych modeli sięgających np. do połowy uda.

Opaski kompresyjne na urazy i żylaki

Najpopularniejsze kompresyjne opaski na łydki i uda z powodzeniem stosowane są u tych użytkowników, którzy wracają do pełnej sprawności po przebytych zabiegach operacyjnych dolnych kończyn. W momencie, kiedy jedna z nóg jest na jakiś czas unieruchomiona, utrudnione jest jej prawidłowe ukrwienie, a szczególnie doprowadzenie krwi w kierunku serca. Skutkuje to powstawaniem obrzęków oraz zastojów, zarówno limfatycznych, jak i żylnych.

Z drugiej strony w zdrowej kończynie krew krąży w górę, napędzana tzw. mięśniową pompą, której funkcję pełni łydka, a aby obieg nie został odwrócony, zabezpieczeniem jest zastawka żylna. W ten sposób łatwo sobie wyobrazić, co może się stać w przypadku operowanej nogi, w której mechanizm ten może być zaburzony.

Oprócz tego opaski kompresyjne mogą być również wykorzystywane przez tych, którzy zmagają się z początkami wystąpienia żylaków, co najczęściej spotyka osoby mające stojącą pracę lub taką, gdzie często podróżuje się czy to samochodem czy samolotem.

Poza profilaktyką opaski kompresyjne wpływają pozytywnie również na proces regeneracji mięśni, co przekłada się na szybszy okres potrzebny na odpoczynek zarówno po pracy jak i po treningu. Z tego względu częstym rozwiązaniem w tych przypadkach jest polecenie przez lekarza noszenia pończoch czy podkolanów lub w przypadku pacjentów po operacji miednicy czy biodra - rajstop.

Wówczas doskonale sprawdzi się opaska kompresyjna, która charakteryzuje się nierównomiernym uciskiem w ten sposób, że najmocniej uciskane będą stopy, lżej łydki, a w najmniejszym stopniu uda.

Opaski kompresyjne – 3 stopnie kompresji

Warto mieć świadomość, że na rynku wyróżnia się obecnie trzy stopnie kompresji. Pierwszy, najlżejszy, zawiera się w przedziale 18-21 mmHg i wykorzystywany jest w profilaktyce dla osób przez większą część dnia stojących, siedzących oraz podróżujących samolotem.

Drugi stopień kompresji mierzony w zakresie 22-33 mmHg traktowany jest w Polsce już jako wyrób medyczny stosowany po wszelkiego rodzaju urazach, żylakach i operacjach.

Ostatni, a więc trzeci stopień kompresji oznaczany powyżej 33 mmHg możliwy jest do zastosowania wyłącznie po wcześniejszym wskazaniu przez lekarza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także