Oprah Winfrey nagrodzona honorowym Oscarem
Słynna amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka Oprah
Winfrey odebrała w sobotę wieczorem w Hollywood podczas gali Governors Awards honorowego Oscara za
działalność humanitarną. Jest to specjalna nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Słynna amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka Oprah Winfrey odebrała w sobotę wieczorem w Hollywood podczas gali Governors Awards honorowego Oscara za działalność humanitarną. Jest to specjalna nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wraz z nią nagrodzeni zostali aktor James Earl Jones i charakteryzator Dick Smith.
Winfrey, która niedawno zakończyła po ponad 20 latach swój niezwykle popularny nie tylko w USA talk-show, otrzymała nagrodę Jean Hersholt Humanitarian Award, honorującą jej aktywność filantropijną i humanitarną. Niezależnie od działalności zawodowej Winfrey wspiera wiele akcji charytatywnych i programów edukacyjnych. Sama założyła fundację wspierającą rozwój dziewcząt w RPA.
Oprah jest jedną z najbogatszych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Magazyn "Forbes" w 2010 r. wycenił jej majątek na 2,4 mld dolarów. Tygodnik "Times" umieścił Winfrey na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. "Life" uznało ją za najbardziej wpływową czarnoskórą kobietę z jej pokolenia.
James Earl Jones debiutował w kinie w filmie Stanleya Kubricka "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę". Zaś w 1970 roku otrzymał nominację do Oscara za rolę w filmie "Wielka nadzieja białych". Jego najlepsza rola prawdopodobnie - to głos Lorda Vadera w trylogii Gwiezdnych Wojen. Vaderowi udzielał tylko głosu, gdyż do tej roli wybrano już wcześniej Davida Prowse'a.
Dick Smith nazywany jest "ojcem chrzestnym filmowego makijażu". Pracę charakteryzatora zaczynał w telewizji w 1945 roku. Do jego najważniejszych zawodowych dokonań należy praca przy takich produkcjach jak "Ojciec chrzestny" czy "Egzorcysta". W 1984 roku zdobył Oscara za charakteryzację do filmu "Amadeusz". Pięć lat później otrzymał drugą nominację za film "Tato".
(PAP/ma)