Opuszczasz deskę po spłukiwaniu? Naukowcy grzmią

Wiele osób popełnia błąd i nie zamyka klapy od sedesu przed spłukaniem wody
Wiele osób popełnia błąd i nie zamyka klapy od sedesu przed spłukaniem wody
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, YouTube | University of Colorado Boulder, titikul_b

21.12.2022 15:05, aktual.: 21.12.2022 17:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwestia zamykania klapy od sedesu prowadzi do nieporozumień w wielu domach. Okazuje się, że rację mają te osoby, które oczekują, aby po skorzystaniu z ubikacji opuścić deską. Istotne, aby zrobić to jeszcze przed spuszczeniem wody.

Choć opuszczanie deski sedesowej kojarzy się wielu osobom z drobnymi nieporozumieniami np. na początku mieszkania z kimś nowym lub wręcz konfliktami rodzinnymi na tym polu, okazuje się, że nie jest to jedynie kwestia estetyczna.

Doświadczenie naukowców z Uniwersytetu w Kolorado pokazało, że osoby, które nie zamykają klapy w toalecie, prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy z poważnych konsekwencji swojego zapominalstwa i powinny zdecydowanie zmienić nawyki.

Koniecznie zamykaj klapę przed spuszczeniem wody w toalecie

Toaleta to miejsce, o które w szczególny sposób trzeba dbać. Jednak mimo regularnego czyszczenia i stosowania dezynfekujących zawieszek, jest ona źródłem bakterii i innych drobnoustrojów m.in. ze względu na to, co jest regularnie wydalane z organizmu przez człowieka. Dlatego właśnie opuszczanie deski po skorzystaniu z ubikacji, a przed spłukaniem wody jest bardzo istotne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado przeprowadzili doświadczenie, które uwiecznili na opublikowanym w internecie nagraniu. Dokładnie widać na nim, co się dzieje po spuszczeniu wody, gdy deska nie została opuszczona. Tuż po naciśnięciu spłuczki, kropelki wody z wnętrza toalety, wraz z drobnoustrojami, bakteriami i wirusami, unoszą się do góry. Jak widać na nagraniu - mogą rozpryskiwać się na odległość nawet 1,5 m, osiadając na rożnych przedmiotach, w tym m.in. na szafkach, gąbkach, ręcznikach czy szczoteczkach do zębów.

Shining a light on what comes up when you flush

Poważne konsekwencje dla zdrowia

Przemieszczające się w ten sposób bakterie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. W ludzkim kale mogą znajdować się m.in. wywołujące bóle brzucha, wymioty i biegunki pałeczki okrężnicy, czyli bakterie E. Coli oraz bakterie Clostridioides difficile, które oprócz wspomnianych objawów mogą wywołać także gorączkę oraz zapalenie jelita grubego.

Dlatego, jak pokazuje przygotowane przez naukowców nagranie, opuszczanie deski to nie tylko estetyczna fanaberia, a konieczność, o której dla własnego dobra i zdrowia domowników zdecydowanie warto pamiętać.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (91)
Zobacz także