Organizacja komunii w domu krok po kroku

Organizacja komunii w domu to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Przygotowania trzeba zacząć jak najwcześniej, by w dniu uroczystości wszystko było dopięte na ostatni guzik, a dziecku nie udzielał się stres towarzyszący załatwianiu spraw pozostawionych na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, jak rozpisać plan organizacji komunii krok po kroku, by w tym wielkim dniu głowy nie zaprzątało już nic poza tym, co w dniu przyjmowania pierwszej Eucharystii najważniejsze.

Organizacja komunii w domu krok po kroku
Źródło zdjęć: © iStock.com

Kiedy zacząć przygotowania do komunii?

Z roku na rok rodzice coraz wcześniej rozpoczynają przygotowania do pierwszej komunii świętej dziecka. Zdarza się, że termin znany jest już na rok lub nawet na dwa lata przed planowaną uroczystością. Wynika to głównie ze wzrostu popularności rozwiązania, jakim jest urządzanie przyjęcia komunijnego w lokalu, gdzie trzeba dokonywać rezerwacji z bardzo dużym wyprzedzeniem. Nic dziwnego, w końcu komunie w całym kraju odbywają się zaledwie w 3–4 majowe niedziele (choć zdarzają się też uroczystości sobotnie i czerwcowe). Problemu z rezerwacją nie mają ci rodzice, którzy decydują się na organizację komunii w domu.

W szkole na przyjęcie sakramentu dzieci pierwszokomunijne (czyli trzecioklasiści) szykują się już od początku roku szkolnego. We wrześniu otrzymują szczegółowe terminarze spotkań, spowiedzi i prób przed uroczystością. Wtedy też w przygotowania muszą zaangażować się rodzice, od których w dużej mierze zależy duchowy wymiar pierwszej komunii.

Dania podane w naczyniach do serwowania z WP radarOkazji będą wspaniale się prezentować.

Organizacja komunii w domu – co i kiedy trzeba załatwić?

Kwestie organizacyjne spędzają sen z powiek zwłaszcza rodzicom organizującym komunię w domu. Kiedy najdrobniejszy szczegół wymaga samodzielnego zaplanowania, czasu na przygotowania nigdy nie jest za wiele. Aby nie zagubić się w chaosie spraw do załatwienia, warto opracować plan działania, który może wyglądać następująco:

  1. Przygotowanie listy gości.
  2. Ustalenie budżetu i rozpoczęcie odkładania pieniędzy.
  3. Zaplanowanie menu (z uwzględnieniem dań dla dzieci) lub zapoznanie się z ofertami firm cateringowych.
  4. Wybranie dekoracji komunijnych do pokoju, w którym będą przyjmowani goście.
  5. Kupno eleganckich ubrań dla członków rodziny, wianuszka, białych bucików komunijnych i pamiątek dla dziecka.
  6. Zamówienie zaproszeń komunijnych (na 2 miesiące przed imprezą).
  7. Zamówienie tortu komunijnego (najlepiej jeszcze w marcu, bo w kwietniu wiele cukierni ma już pełny terminarz na maj).
  8. Rozesłanie bądź rozdanie zaproszeń (z miesięcznym wyprzedzeniem).
  9. Zapisanie dziecka i siebie na wizytę u fryzjera.
  10. Zamówienie bukietów do domu (dwa tygodnie przed komunią).
  11. Generalne sprzątanie mieszkania, a w razie konieczności zorganizowanie dodatkowych krzeseł i stołów (tydzień przed uroczystością).
  12. Rozpoczęcie domowych wypieków i robienia dekoracji (na 2–3 dni przed komunią).
  13. Gotowanie potraw i nakrycie do stołu (dzień przed komunią).

W swoim harmonogramie należy też uwzględnić też obowiązki związane z przygotowaniem ceremonii w kościele. Dziecku trzeba towarzyszyć podczas prób, zebrań organizacyjnych i przymiarek stroju komunijnego. Potrzebna jest też pomoc w sprzątaniu kościoła.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)