Częsty błąd w toalecie. W polskich domach to nagminne

Czy podczas spłukiwania toalety opuszczasz deskę klozetową? Urszula Hryniewicka, ekspertka od organizacji przestrzeni domowej, ostrzega przed niepożądanymi skutkami spłukiwania sedesu z otwartą klapą.

Najczęstszy błąd w toalecie
Najczęstszy błąd w toalecie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Gdy woda w sedesie zostaje wprawiona w ruch, skupiska bakterii i wirusów unoszą się w powietrzu, przedostając w najdalsze zakątki naszej łazienki. Drobnoustroje mogą osadzać się na ręcznikach, szczoteczkach do zębów i ubraniach. Wiele osób spłukuje toaletę bez wcześniejszego zamknięcia klapy. To powszechny błąd.

Zamykaj klapę sedesową

Opuszczenie deski sedesowej przed spłukaniem toalety może wydawać się mało ważnym szczegółem, ale w rzeczywistości robi dużą różnicę. Tak prozaiczna czynność chroni przed rozprzestrzenianiem się zarazków po całej łazience. To prosta praktyka, którą warto wprowadzić w życie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyspa niezapomnianych wrażeń - Crocodile Island w Suntago

Urszula Hryniewicka, ekspertka od organizacji przestrzeni domowej (znana w internecie jako @lux.ula), ostrzega przed niepożądanymi skutkami spłukiwania sedesu z otwartą klapą. Na filmiku, który opublikowała na swoim kanale, widać, jak niebezpieczne patogeny, w tym bakterie E. Coli, norowirusy i adenowirusy, unoszą się w powietrzu na wysokości do 2 m. Zarazki te mogą wywoływać m.in. problemy żołądkowo-jelitowe, bóle brzucha, nudności czy biegunkę.

Jak uchronić się przed bakteriami?

Eksperci odradzają trzymanie rzeczy, takich jak szczoteczki do zębów, ręczniki, szczotki do włosów czy kosmetyki w otwartej przestrzeni w łazience, szczególnie w bliskiej odległości od toalety. Produkty, które nadają się do schowania, należy trzymać w zamknięciu.

Mycie rąk po skorzystaniu z toalety powinno stać się nawykiem, który zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków. Warto też mieć na uwadze, że częste pranie ręczników może wyeliminować część drobnoustrojów. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym wietrzeniu łazienki. Świeże powietrze zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która sprzyja namnażaniu się bakterii.

Zadbaj o czystość toalety

Naukowcy twierdzą, że samo zamykanie klapy nie wystarcza. Kluczem jest regularne czyszczenie toalety i jej dezynfekcja. Bakterii można pozbyć się nawet domowymi sposobami. Jak to zrobić?

Wlej 1 szklankę octu do wnętrza toalety. Spróbuj zahaczyć o ścianki, aby pokryć płynem całe wnętrze. Pozostaw preparat na co najmniej 15 minut. Po tym czasie sięgnij po gąbkę nasączoną octem i dokładnie doczyść brudne miejsca. Na koniec spłucz całość wodą.

Ocet spirytusowy to jeden z najlepszych, domowych sposobów na walkę z bakteriami. Możesz go użyć solo, albo w połączeniu z sodą oczyszczoną - takie zestawienie doprowadzi do powstania piany, która pomoże w efektywniejszym usuwaniu zabrudzeń.

Regularne czyszczenie toalety octem nie tylko odświeża, ale i dezynfekuje powierzchnię. Dzięki naturalnym właściwościom octu możesz z łatwością utrzymać higienę w swoim domu bez użycia silnych chemikaliów.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
łazienkatoaletabakterie i wirusy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)