Osoby z nazwiskami zakończonymi na -ski to potomkowie szlachty? Tiktokerka obala mit
Posiadasz nazwisko zakończone na -ski i myślisz, że masz szlacheckie pochodzenie? Niekoniecznie. Prawda może być zupełnie inna. Wyjaśniła to polska tiktokerka, która pasjonuje się genealogią.
26.08.2022 | aktual.: 26.08.2022 21:51
Nazwiska są naszą dumą. Dla innych większą, gdy myślą, że są dowodem pochodzenia szlacheckiego. Istnieje bowiem przekonanie, że osoby z nazwiskami zakończonymi na -ski mieli szlachetnie urodzonych przodków. Mogło tak być, jednak to nie jest żadna reguła i rzeczywiste szanse na to są niewielkie. Wyjaśniła to tiktokerka, która podpisuje się pseudonimem Poleniwemu, a jej wielką pasją jest genealogia.
Tiktokerka obala popularny mit o nazwiskach zakończonych na "ski"
– Te nazwiska to mit. Oczywiście w pierwowzorze te nazwiska nosiła szlachta, ale nasze nazwiska także ewoluowały, czyli często otrzymywały w międzyczasie ten sufiks nazwiskotwórczy -ski czy też -cki przez to, że np. te osoby służyły u pana czy też jest to błąd spisującego księgi metrykalne lub też ktoś chciał podwyższyć swoje ego – zaczęła.
– Nie zapominajmy o neofitach, czyli osobach, które przeszły przechrzty. Te osoby otrzymywały nazwiska zakończone na -ski, np. Niedzielski, ponieważ ochrzcił się w niedzielę. I pewnie zaraz zrobi się szum. Kowalski to nie jest nazwisko motywowane w większości przypadków nazwą miejscowości Kowalewo, tylko większość tych nazwisk jest motywowanych zawodem, czyli kowalem – dodała tiktokerka na opublikowanym jakiś czas temu nagraniu.
Cząstkę "ski" w nazwisku otrzymywali właściciele ziem
W jakich okolicznościach powstawały zatem nazwiska zakończone na cząstkę "ski". Okazuje się, że kluczowy w tej kwestii jest majątek, który był własnością szlachciców.
"Często mówi się, że nazwiska zakończone na -ski czy -cki to nazwiska szlacheckie. Jest w tym cząstka prawdy. Tylko jednak wówczas, gdy chodzi o nazwiska odmiejscowe. Jan, który posiadał wieś o nazwie Sucha, identyfikował się początkowo jako Jan z Suchej. Z czasem jednak zaczynał się mianować Janem Suskim. Jeśli zaś Wojciech był dziedzicem Dobrej Woli – stawał się Wojciechem Dobrowolskim. Takie nazwiska wskazywały na to, co dany szlachcic posiadał" – wyjaśniła w rozmowie z PAP dr Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl