FitnessOstropest plamisty - hit na zdrowie i urodę

Ostropest plamisty - hit na zdrowie i urodę

Ostropest plamisty - hit na zdrowie i urodę
Źródło zdjęć: © 123RF
Magdalena Pomorska

07.08.2015 07:55, aktual.: 07.08.2015 12:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Doskonale wpływa na wątrobę i chroni przed innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Warto używać go w kuchni, ale również przyda się w domowym spa.

Leczenie ziołami od wieków stosuje się z powodzeniem w medycynie niekonwencjonalnej. Nasze prababki i babcie na łąkach zbierały naturalne lekarstwa na wiele dolegliwości. Jednym z nich jest ostropest plamisty. To roślina, która korzystnie wpływa przede wszystkim na naszą wątrobę, ale to nie jedyna jej zaleta.

Cenna sylimaryna

Swoje wyjątkowe właściwości ostropest zawdzięcza zawartej w nim sylimarynie, czyli kompleksowi flawonolignanów pochodzenia roślinnego. Substancja ta stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, podnosząc poziom glutationu (silnego przeciwutleniacza), dzięki czemu chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i uszkodzeniom spowodowanych wolnymi rodnikami. Dodatkowo ułatwia i przyśpiesza jej procesy regeneracyjne (jednocześnie naprawiające stare i wytwarzając nowe komórki).

Naturalny detoks

Ostropest plamisty wykazuje silne działanie oczyszczające. Chroni wątrobę (ale również nerki) przed szkodliwym działaniem takich trucizn, jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, pestycydy czy alkohol. Co ważne, pomaga również obniżyć stężenie bilirubiny - barwnika, który obecny w nadmiarze powoduje żółcenie skóry i gałek ocznych - oraz normalizuje parametry biochemiczne krwi, pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca czy mięśni. U pacjentów regularnie przyjmujących ten środek znacznie poprawiają się próby wątrobowe.

Roślinę tę poleca się także osobom, które zmagają się z ubocznymi skutkami farmakoterapii. Silne leki, takie jak cytostatyki stosowane w terapii przeciwnowotworowej, leki przeciwwirusowe w leczeniu AIDS oraz antybiotyki mocno wyjaławiają wątrobę, dlatego warto w naturalny sposób przywrócić jej dobrą kondycję.

Roślina na wiele dolegliwości

O Ostropest może ochronić przed chorobami wątroby, w tym przewlekłemu zapaleniu (także na tle cukrzycowym czy na skutek złej diety), marskości wątroby, zwyrodnieniu tłuszczowemu czy ostremu żółtemu zanikowi wątroby. Ponadto obniża poziom "złego" cholesterolu i znacznie ogranicza ryzyko miażdżycy. Produkt ten używany jest też w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, a także kamicy żółciowej.

Ostropest sprawdzi się również w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego. Wiele osób stosuje go również przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Pomaga bowiem w przypadku niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęć czy zgadze. Co ciekawe, warto po niego sięgać również w celu złagodzenia bólu głowy (np. migreny) oraz zminimalizowania objawów choroby lokomocyjnej i morskiej.

Ostropest dla kobiet

Roślina ta to również naturale lekarstwo dla pań, które cierpią na endometriozę, czyli tzw. "podwójną miesiączkę". Ma ona bowiem wpływ na długość i intensywność miesiączek, dlatego pozwala wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego. W takiej kilkudniowej kuracji należy wypijać napar ze zmielony, odtłuszczonych ziaren ostropestu. Warto jednak skonsultować ilość wypijanego napoju z ginekologiem, gdyż problemy z okresem mogą mieć poważniejsze przyczyny, wymagające zastosowania środków farmakologicznych.

Gdzie go kupić?

Ostropest bez problemu znaleźć można w aptekach, a także sklepach zielarskich. Warto również zajrzeć na półki ze zdrową żywnością w większych supermarketach. Najczęściej występuje w postaci sproszkowanej, ale można dostać również drażetki czy kapsułki. Na rynku dostępny jest również olej z ostropestu.

Ostropest nie dla wszystkich

Według informacji zamieszczonych na ulotce leków zawierających ostropest, jeśli nie przekroczymy zalecanej dawki to nie wykazują one szkodliwego działania nawet przy długotrwałym stosowaniu. Nie należy jednak stosować go w celu leczenia ostrych zatruć. Nie powinno się również podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia, ciężarnym czy kobietom karmiącym piersią.

Jak użyć go w kuchni?

Oprócz suplementacji w postaci kapsułek lub tabletek, najpopularniejszą formą przyjmowania ostropestu jest picie naparu z jego ziaren. Mogą one być sprzedawane w formie zmielonej i paczkowane, ale warto wybrać produkt, który samodzielnie zmielimy tuż przed zalaniem wrzątkiem. Sproszkowany ostropest można również dodawać do koktajli owocowych lub owocowo-warzywnych

Wyjątkowy olej

Warto spróbować również oleju z ostropestu, który ma lekko orzechowy posmak i jest bardzo delikatny. Można dodać go do musli lub sałatki.

Produkt ten spowalnia proces starzenia i leczy stany zapalne skóry, dlatego z powodzeniem używany jest w przemyśle kosmetycznym. Wszystko dzięki znacznej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (53 proc. stanowi cenny kwas linolenowy), sylimaryny oraz silnego przeciwutleniacza, czyli witaminy E, nazywaną witaminą młodości. Preparaty na bazie oleju z ostropestu zmniejszają zaczerwienienia, rozjaśniają cerę oraz poprawiają zdolności regeneracyjne skóry.

Olej ten można wykorzystać również w domowym spa np. do kuracji na piękne włosy, mocne paznokcie czy cerę bez zmian trądzikowych. Nie należy go jednak w żaden sposób rozcieńczać, a przed pierwszym użyciem warto wykonać próbę, czy przypadkiem nas nie uczula (np. smarują mały fragment skóry).

Komentarze (7)