Oświetlenie sufitowe w salonie – jak wybrać?

Oświetlenie sufitowe w salonie – jak wybrać?

Oświetlenie sufitowe w salonie – jak wybrać?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tatiana Naklicka
30.10.2018 14:26

Odpowiednio dobrane oświetlenie w salonie może całkowicie odmienić charakter wnętrza – dodać mu uroku oraz zamaskować drobne niedociągnięcia. Jak wybrać oświetlenie sufitowe, aby każdy podziwiał piękne pomieszczenie? Wybraliśmy kilka rodzajów lamp (m.in. plafony, lampy kryształowe, lampy rustykalne), które zdecydowanie upiększą wnętrze salonu.

Plafony

Plafony idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Pięknie zdobione lampy sufitowe można zamontować zarówno w salonie, jak i w sypialni czy pokoju dziecka. Plafony o okrągłym kształcie często spotykane są w łazienkach. Nas interesują jednak te lampy, które mają nieoczywisty kształt – w ten sposób można uzyskać wrażenie trójwymiaru. Zamiast jednego plafonu, możemy wykorzystać dwie lub trzy lampy, tym bardziej, jeśli salon ma duży metraż. Okrągłe źródła oświetlenia mogą być ozdobione drobnymi mieniącymi się kryształkami.

Cena plafonu waha się od stu do kilkuset złotych. Na rynku znajdziemy również plafony LED, które coraz częściej zastępują tradycyjne lampy.

Lampy kryształowe

Kryształowa lampa to kolejna propozycja, która zdecydowanie sprawdzi się w nowoczesnym salonie. Kryształami mogą być ozdobione plafony, ale nie tylko. Często to rozwiązanie dotyczy lamp wiszących. Mieniące się kamienie dodadzą każdemu wnętrzu królewskiego tonu.

Najlepiej prezentują się w połączeniu ze stonowanymi barwami – bielą lub czernią. Dzięki nim to żyrandol z drobnymi kryształkami będzie zwracał największą uwagę w salonie. Jeśli nie chcemy dużej lampy kryształowej, możemy zdecydować się na delikatne błyszczące kamienie.

Rustykalne lampy

Kolejną naszą propozycją na spektakularne oświetlenie salonu jest rustykalna lampa. Pięknie prezentują się lampy drewniane, jak i lampy wiszące patynowane. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają salony utrzymane w dworkowym stylu.

Możemy wybrać jedną dużą lampę rustykalną lub zdecydować się na kilka źródeł oświetlenia, w tym lampy stojące, które dopełnią piękny salon.

Panele sufitowe LED

Klasyczne panele sufitowe LED to chętnie wybierane przez użytkowników źródła oświetlenia, które należą do tańszych rozwiązań. Ponadto panele ledowe mają różne rozmiary, dlatego każdy znajdzie odpowiedni rozmiar urządzenia dostosowany do wielkości salonu.

Oświetlenie nowoczesne

Zazwyczaj nowoczesne oświetlenie opiera się na co najmniej kilku mniejszych źródłach światła. W aranżacji salonu wykorzystywane są różne rodzaje materiałów – drewno, stal, metal, kość słoniowa. Zamiast plafonu możemy zdecydować się na sufitowe oświetlenie halogenowe dodające wnętrzu charakterystycznego designu.

Oświetlenie klasyczne

W salonie najbardziej klasycznie prezentuje się żyrandol. Może mieć prosty kształt lub posiadać ozdobne wzorki, które dodadzą niezaprzeczalnego uroku wnętrzu. Warto skusić się na żyrandol z kilkoma zawijanymi ramionami lub wybrać dwu- lub trzypunktowy krótki model.