Oświetlenie w kuchni połączonej z salonem – aranżacje

Kuchnia otwarta na salon to nowoczesne rozwiązanie, które wymaga jednak odpowiedniego rozplanowania samego układu pomieszczenia, jak również oświetlenia. Przedstawiamy kilka propozycji aranżacji oświetlenia w kuchni połączonej z salonem, które można potraktować jako inspirację dla własnej koncepcji.

Oświetlenie w kuchni połączonej z salonem – aranżacje
Źródło zdjęć: © 123RF
Marlena Kostyńska

03.01.2019 | aktual.: 07.01.2019 10:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kuchnia otwarta na salon – oświetlenie centralne

Aranżacja kuchni otwartej na salon jest nieco skomplikowana pod tym względem, że należy starannie przemyśleć i rozplanować rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła. W rozległym pomieszczeniu jedna czy dwie lampy to zdecydowanie za mało, by dobrze oświetlić zarówno stół, blaty, jak i pozostałe zakątki pomieszczenia. Warto zacząć od oświetlenia centralnego, którego zadaniem będzie podświetlenie wyspy kuchennej czy stołu.

W małej kuchni połączonej z salonem efektywnym źródłem światła mogą być plafony sufitowe lub oświetlenie punktowe. Takie rozwiązanie to dobry pomysł, gdy aneks kuchenny jest niewielki i lub nie ma wyspy, a stół znajduje się w salonie. W takiej sytuacji minimalistyczne oświetlenie części kuchennej warto uzupełnić o lampę sufitową w salonie z jadalnią.

Obraz
© iStock.com | KatarzynaBialasiewicz

Duża kuchnia to nieco inna sytuacja aranżacyjna, ponieważ mamy do zapełnienia rozległą przestrzeń. W tym celu warto wykorzystać kilka lamp wiszących w stylistyce odpowiadającej wystrojowi wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na ozdobne oświetlenie salonu, warto w otwartej kuchni wykorzystać lampy w podobnej estetyce lub postawić na skromne oświetlenie, które nie będzie gryzło się z dekoracyjnymi lampami.

Obraz
© Pixabay.com | CC0 License

Kuchnia otwarta na salon – oświetlenie wyspy kuchennej

Sposób oświetlenia wyspy kuchennej w dużej mierze zależny jest od wielkości i układu pomieszczenia. Przykładowym rozwiązaniem jest wybór oświetlenia punktowego, a więc niewielkich opraw sufitowych LED lub pojedynczych reflektorów halogenowych. Barwę i intensywność żarówek lub LED-ów najlepiej dopasować do ogólnych warunków oświetleniowych panujących w kuchni otwartej na salon, a także do indywidualnych potrzeb osób korzystających z pomieszczenia. Jeśli często gotujemy, wydajne i jasne oświetlenie będzie nieodzowne. Ciekawą alternatywą może też być montaż okapu z oświetleniem nad wyspę kuchenną.

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli wyspa kuchenna jest tak duża, że służy również jako stół dla kilku osób, można zdecydować się na eleganckie lampy wiszące. W stonowanym wnętrzu sprawdzi się również bardziej fantazyjne oświetlenie sufitowe, które nada pomieszczeniu charakteru. Do wyboru mamy różnorodne lampy przeszklone, z metalową lub drewnianą oprawą, a także lampy w stylu nowoczesnym, klasycznym bądź vintage.

Obraz
© Pixabay.com | DokaRyan

Kuchnia otwarta na salon – oświetlenie boczne

Dodatkowe oświetlenie przyda się w kuchni otwartej na salon, gdy oświetlenie główne nie jest wystarczające lub nie mamy oświetlenia podszafkowego. Kinkiety czy reflektory ścienne to również dobre rozwiązanie, gdy zechcemy wyłączyć główne oświetlenie, a zamiast niego wykorzystać dyskretniejsze źródła światła. Oświetlenie boczne można zainstalować na pograniczu kuchni i salonu, ale też bezpośrednio w obrębie aneksu kuchennego. Sprawdzi się tutaj również oświetlenie punktowe w postaci lampek LED bądź też podtynkowych halogenów.

Obraz
© Shutterstock.com

Zwracającą uwagę koncepcję stanowią lampy ścienne wiszące lub lampy ścienne na długim ramieniu. Tego typu oświetlenie to niezwykle funkcjonalna opcja, jeśli otrzymujemy możliwość regulacji położenia wysięgnika i kierunku padania światła.

Kuchnia otwarta na salon – oświetlenie w suficie podwieszanym

W kuchni połączonej z salonem wykorzystywane są też elementy oświetleniowe przeznaczone do montażu w suficie podwieszanym. Daje to spore możliwości, ponieważ podświetlić w ten sposób da się obszar blatu, wyspy kuchennej czy też stołu. Oprawy sufitowe, które zamontujemy w suficie, to skuteczne oświetlenie dodatkowe, które można zaprojektować na różne sposoby. Sporą swobodę uzyskamy też dzięki sufitowi podwieszanemu, który może mieć wiele kształtów, a nawet poziomów. W przypadku takiego oświetlenia wybór obejmuje żarówki lub diody LED rozmieszczone w oprawach punktowych, a także taśmy LED.

Obraz
© Shutterstock.com

Kuchnia otwarta na salon – oświetlenie podszafkowe

Poza oświetleniem podstawowym warto zastanowić się nad kuchennym oświetleniem podszafkowym, które może pełnić funkcję dodatkowego podświetlenia blatu kuchennego lub stanowić oświetlenie dekoracyjne. Takie rozwiązanie przyda się w dużym pomieszczeniu, ponieważ do samego obszaru aneksu kuchennego może docierać zbyt mało światła, by zapewnić swobodę podczas gotowania. Pod szafkami możemy zainstalować pojedyncze żarówki bądź diody lub zdecydować się na listwę LED, dzięki której uzyskamy efekt smugi świetlnej.

Obraz
© Materiały prasowe

Oświetlenie mebli kuchennych wykorzystywane jest również jako kolorowa dekoracja. Różnobarwne LED-y zamontujemy nie tylko nad blatem, ale też pod blatem i w szafkach kuchennych. Równie atrakcyjnie będzie prezentować się oświetlenie podłogowe kuchni otwartej na salon.

Komentarze (3)