Trwa ładowanie...

Oświetlenie kuchni sufitowe. Jakie lampy wybrać?

Wybierając oświetlenie kuchenne, można zdecydować się na szereg różnych aranżacji, które będą odpowiadać stylistyce pomieszczenia. W przypadku oświetlenia sufitowego do kuchni należy potraktować je jako oświetlenie ogólne i pamiętać, że dodatkowe oświetlenie blatu może okazać się konieczne. Jakie lampy sufitowe do kuchni wybrać, by uzyskać optymalny efekt?
Share
W dużych kuchniach dobrze sprawdzi się wiszące oświetlenie sufitowe
W dużych kuchniach dobrze sprawdzi się wiszące oświetlenie sufitoweŹródło: Shutterstock.com
dq5oxnz

Oświetlenie sufitowe kuchni – lampy wiszące

W średnich i dużych kuchniach, w których stół kuchenny znajduje się na środku pomieszczenia, dobrze sprawdzą się sufitowe lampy wiszące. Dobry efekt wizualny uzyskamy dzięki nim również w kuchniach otwartych. Do wyboru mamy lampy z jedną żarówką, ale w większych kuchniach skuteczniejsze oświetlenie uzyskać można dzięki lampom składającym się z kilku opraw. Daje to możliwość równomiernego oświetlenia stołu na całej długości. Jeśli zależy nam na możliwości dopasowania położenia do warunków, dostępne są lampy wiszące z możliwością regulacji wysokości i położenia klosza.

Producenci oferują szeroki wybór lamp wiszących do kuchni, np. lampy z abażurami, lampy w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy vintage. Wybierając oświetlenie, możemy też wybrać stylowe oprawy z drewna, metalu i tworzyw sztucznych, a także nietypowe połączenia z tkaninami czy papierem. W eleganckiej kuchni może się sprawdzić również klasyczny żyrandol, składający się z kilku ramion, a często także elementów ozdobnych ze szkła czy kryształu.

Kuchenne lampy wiszące z kloszem Pixabay.com
Kuchenne lampy wiszące z kloszemŹródło: Pixabay.com, Fot: CC0 License

Oświetlenie sufitowe kuchni – plafony

Uniwersalnym typem oświetlenia, które może sprawdzić się praktycznie w każdym pomieszczeniu, ale jest też popularne w kuchni, są plafony. Wszechstronność plafonów wynika z ich różnorodności pod względem formy, rozmiarów i kolorystyki, dzięki czemu łatwo dopasować je do aranżacji kuchennej. Wybrać można plafony kuchenne w stylu klasycznym, industrialnym czy vintage, co pozwoli na uzyskanie oryginalnego efektu wizualnego. Ekonomicznym rozwiązaniem może być inwestycja w plafony LED, które wyróżniają się niższym poborem prądu.

dq5oxnz

Oświetlenie kuchni – ledowe oprawy sufitowe

Oryginalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem kwestii oświetlenia sufitowego są oprawy ledowe. Mogą one mieć różne kształty, a więc okrągłe, podłużne, kwadratowe czy nieregularne. Sporą popularnością cieszą się też oprawy downlight LED – przypominają one plafony, jednak nadają się do montażu w sufitach bądź sufitach podwieszanych.

Oświetlenie kuchenne LED w nowoczesnym stylu Pixabay.com
Oświetlenie kuchenne LED w nowoczesnym styluŹródło: Pixabay.com, Fot: CC0 License

Lampy sufitowe LED prezentują się nowocześnie, są wydajnym źródłem światła, a przy tym są rozwiązaniem ekologicznym i oszczędnym. Nowoczesne rozwiązanie stanowią też oprawy oświetleniowe i panele LED z czujnikiem ruchu, jednak lepiej sprawdzą się one jako kuchenne oświetlenie podszafkowe niż centralne oświetlenie sufitowe.

dq5oxnz

Oświetlenie sufitowe kuchni – lampy halogenowe

W ciemnych kuchniach priorytetem powinno być wydajne oświetlenie główne, które skutecznie rozjaśni nawet zakamarki pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem mogą być lampy halogenowe, które mają wyższą sprawność od żarówek tradycyjnych, a przy tym wiernie oddają naturalne barwy otoczenia. Lampy halogenowe sprawdzą się głównie w nowoczesnych kuchniach, szczególnie jako główne źródło światła nad blatem roboczym, ale też jako oświetlenie centralne kuchni. Wybierać można spośród halogenów sufitowych natynkowych oraz halogenów podtynkowych.

dq5oxnz

Podziel się opinią

Share
dq5oxnz
dq5oxnz