LudzieParkujesz przed oknem sąsiada? Wielu już zapłaciło

Parkujesz przed oknem sąsiada? Wielu już zapłaciło

Brak miejsc parkingowych to poważny problem, zwłaszcza w dużych miastach. Z tego powodu wiele osób decyduje się na pozostawienie swojego auta tuż przed oknami sąsiada. Postępując w ten sposób, nieświadomie narażają się... na mandat.

Parkowanie zbyt blisko okien może zostać uznane za wykroczenie
Parkowanie zbyt blisko okien może zostać uznane za wykroczenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Coraz więcej osób chce mieć auto. Niestety, miejsc parkingowych nie przybywa, co stanowi poważny problem, zwłaszcza dla mieszkańców bloków. Wiele kierowców decyduje się na pozostawienie samochodu w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, np. tuż przed oknem sąsiada. Czy to legalne?

"Dzikie" parkowanie stanowi coraz większy problem

Liczba aut stale rośnie, w przeciwieństwie do liczby parkingów. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy kamienic i blokowisk, którzy coraz częściej uskarżają się na problem ze znalezieniem miejsca. Spółdzielnie mieszkaniowe starają się rozwiązać ten problem, zezwalając na parkowanie np. przy oknach czy nawet na terenach zielonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zastawili mu auto. Wyjechał po mistrzowsku

Parkowanie blisko budynku powoduje, że spaliny wydobywające się z auta przedostają się do mieszkań. Dlatego warto parkować przodem, żeby ograniczyć ilość spalin. Wiele zależy też od tego, czy spółdzielnia pozwala na parkowanie przy oknach, czy też nie.

Parkujesz przy oknie? Sprawdź, czy nie grozi ci mandat

Jeżeli spółdzielnia nie zezwala na parkowanie przy oknie, osoba łamiąca ten przepis musi liczyć się z konsekwencjami. Rozporządzenie ministra infrastruktury wskazuje, że odległość, jaka powinna dzielić auta od okien, wynosi kolejno: 7 metrów w przypadku parkingu mieszczącego 10 aut, 10 metrów w przypadku parkingu mieszczącego maksymalnie 60 aut i 20 metrów w przypadku parkingów mieszczących więcej, niż 60 aut.

Czy parkowanie przy oknie jest karalne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od przepisów obowiązujących na terenie spółdzielni, a także od tego, czy auto nie zastawia np. wyjazdu bądź wjazdu na parking. W takim przypadku grozi nam mandat wynoszący 100 złotych, a także jeden punkt karny.

Przepisy prawa zakazują także postoju włączonego samochodu przez dłużej niż minutę. Podobnie jak w poprzednim przypadku, kara wynosi 100 złotych. Przed zaparkowaniem na terenie jakiegokolwiek osiedla warto zapoznać się z obowiązującymi uchwałami dotyczącymi parkowania i co najważniejsze, stosować się do znaków drogowych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)