Blisko ludziPartnerstwo w związku

Partnerstwo w związku

W ostatnich latach wiele mówi się o partnerskich związkach. Ten model bycia razem stał się wręcz obowiązujący. Co to właściwie znaczy? Jak budować taki związek?

Partnerstwo w związku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

31.03.2010 | aktual.: 01.06.2010 22:31

W ostatnich latach wiele mówi się o partnerskich związkach. Ten model bycia razem stał się wręcz obowiązujący. Co to właściwie znaczy? Jak budować taki związek?

Jeszcze za czasów naszych babć role w związku były jasno wytyczone. Do obowiązków mężczyzny należała praca zawodowa i utrzymanie rodziny, a kobiety zajmowały się domem i wychowaniem dzieci. To, co było proste kilkadziesiąt lat temu, nie jest już wcale takie oczywiste we współczesnych czasach.

Dzisiaj nierzadko kobiety pracują dłużej i więcej zarabiają niż ich partnerzy, nie ma się więc czemu dziwić, że wymagają od nich pomocy w domu. Zmieniły się przypisane nam od wieków role mężczyzny i kobiety i nic już nie jest w stanie cofnąć tego procesu. Do lamusa przechodzi też stereotyp, że mężczyzna w kuchni to zniewieściały pantoflarz. Dla panów przyzwyczajonych do tradycyjnego podziału ról, w których to żona zajmuje się rodziną, to trudny orzech do zgryzienia.

Nie oznacza to jednak, że każdy musi robić wszystko. Warto zastanowić się, które zajęcia lubicie wykonywać. Jeśli on ma alergię na prasowanie, nich odbiera dzieci ze szkoły. Jeśli Ty lepiej gotujesz, to mąż może pozmywać po obiedzie.

Nie chodzi też o to, żeby wprowadzać na siłę podział obowiązków pół na pół. Jeśli kobieta ma nawał pracy zawodowej, jej partner może przejąć większość prac domowych i odwrotnie. Zasady funkcjonowania w związku warto wyznaczyć na początku bycia razem. Łatwiej ustalić reguły, niż zmienić złe przyzwyczajenia. Nie tylko sprzątanie

Mówiąc o partnerskim związku zwykle mamy na myśli podział obowiązków. Tymczasem partnerstwo to też wzajemny szacunek, zaufanie, dawanie prawa do prywatności. Wiąże się również ze wspieraniem, a nie rywalizowaniem i nadmierną kontrolą. Trudno mówić o partnerstwie, kiedy dyktujemy mężczyźnie, jak ma wkładać ubranie do pralki, pilnowaniu czy dobrze zmywa i pokazywaniu na każdym kroku, kto tu rządzi. Zaufajmy mu, nie sprawdzajmy wciąż co robi, z kim się spotyka i w co ubiera. Cechą związków partnerskich jest przyjazne współdziałanie.

Ważne jest też wsparcie i akceptacja. Nikt nie jest ideałem. Nawet jeśli nie prasuje perfekcyjnie, to może jest dobrym ojcem. Nie zmieniaj go na siłę. Nie walcz wciąż ze swoim partnerem. Zaufaj mu i pozwól być sobą. Dom to miejsce, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Okazywany szacunek to jeden z istotnych elementów zdrowej relacji. Partnerstwo to nie wzajemne ograniczanie się, ale dawanie sobie możliwość wyboru własnej drogi życiowej.

Korzyści z partnerstwa

Mogłoby się wydawać, że w modelu partnerskim mężczyźni tracą swoje przywileje. Panowie, którzy zdecydują się jednak współpracować ze swoją partnerką, szybko zauważają, ile korzyści to niesie. Przede wszystkim mężczyźni, którzy na równi z kobietami zajmują się dziećmi, mają z nimi dobry kontakt już od pierwszych chwil życia malucha. Poza tym nie muszą już być supermenami, którzy wszystko udźwigną i przy tym nie uronią łzy.

Dzisiaj panowie mogą już ujawniać swoje uczucia i słabości, odkryć wrażliwość i opiekuńczość. Poza tym co o pracy w domu mogą wiedzieć ci, którzy nigdy nie umyli po sobie łyżeczki. Panowie, którzy potrafią ugotować i posprzątać, doceniają też trud swoich partnerek, są samodzielni, nie wpadną w panikę i nie siedzą głodni, kiedy ta zachoruje albo wyjedzie. I w końcu jeśli pomogą w pracach domowych żonie, to będzie ona miała więcej czasu i siły dla rodziny.

W związkach partnerskich jest więcej zrozumienia i współdziałania, jednym słowem są szczęśliwsze.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (9)