GwiazdyPawłowicz skrytykowała wygląd Olejnik. Aktywistka feministyczna mówi, jak postrzega takie zachowanie

Pawłowicz skrytykowała wygląd Olejnik. Aktywistka feministyczna mówi, jak postrzega takie zachowanie

Martyna Jałoszyńska skomentowała zachowanie Krystyny Pawłowicz
Martyna Jałoszyńska skomentowała zachowanie Krystyny Pawłowicz
Źródło zdjęć: © Instagram.com, PAP

20.12.2021 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio Krystyna Pawłowicz skomentowała na Twitterze wygląd i wiek Moniki Olejnik. Zasugerowała, że sama wygląda znacznie lepiej, choć jest o cztery lata starsza. O opinię w całej sprawie poprosiliśmy znaną aktywistkę. "Kiedy już nie ma się do czego przyczepić, to pojawiają się komentarze na temat wyglądu kobiety. Warto zauważyć, że w przypadku mężczyzn to nie funkcjonuje" – mówi w rozmowie z WP Kobieta Martyna Jałoszyńska, feministka i działaczka z Partii Razem.

Krystyna Pawłowicz jest już znana ze swoich kontrowersyjnych wpisów, które publikuje w internecie, najczęściej na swoim profilu na Twitterze. Tym razem postanowiła jednak skomentować post innego internauty, który zamieścił dość niekorzystne zdjęcie Moniki Olejnik z podpisem "Możecie już nie zobaczyć!", dotyczącym ustawy "lex TVN". Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w sekcji komentarzy zestawiła to zdjęcie ze swoim i napisała: "Jestem 4 lata starsza od niej. 4 lata... starsza". Zasugerowała w ten sposób, że prowadząca "Kropkę nad I" wygląda znacznie gorzej niż ona. W mediach rozgorzała dyskusja, czy taki komentarz zamieszczony publicznie przystoi osobie na tym stanowisku. 

Martyna Jałoszyńska nie jest zdziwiona zachowaniem Pawłowicz

Monika Olejnik nie odniosła się jeszcze w żaden sposób do uszczypliwego komentarza Krystyny Pawłowicz. My jednak poprosiliśmy Martynę Jałoszyńską, feministkę i działaczkę z Partii Razem, o opinię w tej sprawie.  

– Tak naprawdę trudno jest komentować wypowiedzi pani Krystyny Pawłowicz, ponieważ moim zdaniem one już dawno przekroczyły granice dobrego smaku. Natomiast krytykowanie wpływowych kobiet, które mają dużą wiedzę oraz kompetencje i potrafią silnie wyrażać swoje zdanie, jest bardzo typowe. Kiedy już nie ma się do czego przyczepić, to pojawiają się komentarze na temat wyglądu danej kobiety – mówi Martyna Jałoszyńska. 

Aktywistka zauważyła również, że w patriarchalnym społeczeństwie takie sytuacje zdarzają się nagminnie i są wręcz normą, której jednak nie możemy akceptować. Podkreśliła również, że takie słowa nie powinny padać w szczególności między dwoma kobietami. 

Działaczka feministyczna tłumaczy schematy patriarchatu

– Warto zauważyć, że w przypadku mężczyzn te komentarze dotyczące wyglądu i wieku nie funkcjonują. Moim zdaniem to jest bardzo charakterystyczne dla patriarchalnego społeczeństwa, w którym żyjemy, i tym bardziej smutne, gdy jedna kobieta robi to drugiej kobiecie. A powinnyśmy się solidaryzować i wspólnie walczyć o to, by takie zachowania wypierać. Tym bardziej oczekiwałabym tego od pani Krystyny Pawłowicz, która przecież też mierzy się z bardzo dużym hejtem, dotyczącym swojego wyglądu – dodaje. 

Przy okazji tej sytuacji Jałoszyńska przytoczyła określenie "sojuszniczki patriarchatu", w którą to rolę wpisuje się jej zdaniem Krystyna Pawłowicz, pozwalając sobie na takie zachowanie. 

– Istnieje określenie tzw. sojuszniczki patriarchatu. Niektóre kobiety sądzą, że jeśli będą wspierać pewne zachowania mężczyzn, to osiągną sukces. I rzeczywiście, czasem im się to udaje. Jednak kosztem w tej sytuacji jest to, że muszą przyjąć seksistowskie normy, w których funkcjonują. Pani Krystyna Pawłowicz tego typu wypowiedziami niestety wpisuje się w ten schemat – stwierdza Martyna Jałoszyńska. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (467)
Zobacz także