UrodaPeeling tak, ale...

Peeling tak, ale...

Peeling tak, ale...

13.07.2006 11:10, aktual.: 31.05.2010 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Popękany naskórek, pory pełne zaskórników, poszarzała cera to problemy, z którymi poradzi sobie peeling. Kiedy go regularnie stosujemy, skóra staje się jedwabiście gładka w dotyku, odzyskuje naturalny blask i zdrowy koloryt.

Popękany naskórek, pory pełne zaskórników, poszarzała cera to problemy, z którymi poradzi sobie peeling. Kiedy go regularnie stosujemy, skóra staje się jedwabiście gładka w dotyku, odzyskuje naturalny blask i zdrowy koloryt. Warto o tym pamiętać nie tylko przed wyjściem na plażę.

Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Komórki naskórka w miarę upływu czasu obumierają, ulegając zrogowaceniu. Nowsze komórki, przesuwając się ku górze, spychają martwe na powierzchnię, gdzie powinien nastąpić proces ich złuszczenia. Czasami jednak ulega on zaburzeniu. Na powierzchni skóry zamiast cienkiej warstewki rogowej pozostaje gruba warstwa martwych komórek, resztek makijażu, kurzu i tłuszczu, która blokuje otwory potowe i łojowe, osłabia oddychanie skórne i uniemożliwia przenikanie kosmetyków. W efekcie skóra jest szorstka, niedożywiona, a przez to szara. Do usunięcia tych złogów nie wystarcza mydło czy mleczko, ale potrzebny jest bardziej radykalny środek złuszczający - peeling.

Peelingów jest wiele:
ziarnisty - w kremie lub żelu znajdują się cząsteczki trące wykonane z tworzywa sztucznego, drobinek mineralnych lub startych pestek owoców. Działają one podobnie jak papier ścierny. Peeling drobnoziarnisty zalecany jest dla cery normalnej i tłustej, gruboziarnisty raczej tylko do ciała. Odradza się stosować je przy cerze z rozszerzonymi naczynkami, zwiotczałej, z głęboki zmarszczkami oraz w trądziku ze zmianami ropnymi, by nie przenieść bakterii na całą twarz.

enzymatyczny (tzw. gommage) - w postaci mazistego kremu zawierającego substancje rozpuszczające - złuszczanie skóry przyspieszają enzymy (białka), rozkładając białka, cukry, tłuszcze. Jest zalecany w tych przypadkach, kiedy peeling jest odradzany: w starszym wieku, przy cerze zwiotczałej, pomarszczonej, przy trądziku nawet ze zmianami ropnymi.

peel-off - maseczka w postaci żelu, który po zastygnięciu na twarzy można ściągnąć jak folię. Nadaje się do wszystkich rodzajów cery.

Jak stosować?

Peeling drobnoziarnisty: niewielką ilość rozsmarowujemy na twarzy, pomijając okolice oczu, i zostawiamy na kilka minut. Kolistymi ruchami palców pocieramy twarz i na koniec spłukujemy preparat. Wykonując jednocześnie masaż skóry - od podbródka do czoła i od środka twarzy na boki - pobudzimy krążenie krwi.

Peeling enzymatyczny: nakładamy na twarz cienką warstwą i czekamy 10-15 minut aż podeschnie. Usuwamy go, lekko pocierając dłonią lub zmywając wodą.

Obydwa preparaty zdejmujemy delikatnie, by nie uszkodzić powierzchni naskórka.

Ponieważ oczyszczając dogłębnie skórę, preparaty usuwają jej warstwę ochronną, po zabiegu należy zastosować kosmetyk przywracający skórze równowagę biologiczną (naturalne pH). Wykorzystując fakt, że z powierzchni skóry zniknęły pokrywające ją szczelnie martwe komórki, możemy nałożyć na twarz maseczkę.

Przy cerze mieszanej możemy stosować peeling enzymatyczny - w miejscach, gdzie jest tłusta, ścieramy go energiczniej, a gdzie normalna lub sucha - tylko spłukujemy.

Przy cerze tłustej z wypryskami i stanami ropnymi możemy stosować maseczki glinkowe - nie tylko oczyszczają skórę z martwych tkanek i zanieczyszczeń, ale również absorbują tłustą warstwę z jej powierzchni.

Kiedy stosujemy peelingi?

Peelingi stosujemy regularnie od 25 roku życia lub wcześniej, jeśli cierpimy na nadmierne rogowacenie skóry.

Przy cerze suchej, odwodnionej i zwiotczałej powinniśmy złuszczać skórę co 2-4 tygodnie. Cera tłusta, mieszana i normalna wymaga takich zabiegów średnio raz na tydzień.

Peeling domowy nie...

zlikwiduje zmarszczek, nawet tych płytkich. To jest zadanie peelingu laserowego, którego działanie odmładzające polega nie tylko na złuszczaniu głębszych warstw skóry, ale również pobudzaniu do pracy kolagenu.
Peeling nie usunie przebarwień skóry. Na pewien czas, ale niestety nie na zawsze, mogą to uczynić kwasy owocowe.

U kosmetyczki lub lekarza

Efekt wygładzenia możemy uzyskać również, stosując bardziej radykalne metody złuszczania. Przypominają one domowy peeling, tylko działają na głębsze warstwy skóry. Ponieważ w trakcie zabiegu konieczna jest kontrola reakcji skóry, a potem twarz musi się goić, wykonujemy je tylko w gabinetach kosmetycznych lub lekarskich.

Peelingi:
- ziołowe - nakładana na twarz mieszanka powoduje poparzenie naskórka, który wysychając, łuszczy się.
- owocowe - na twarz działamy kwasami owocowymi (np. glikolowym) o stężeniu od 20 do 70%
- dermabrazja - to mechaniczne zdarcie naskórka specjalnym przyrządem, kontrolującym grubość zdejmowanej warstwy.
- laserbrazja - za pomocą lasera erbowego lub erbowo-jagowego następuje precyzyjne odparowanie naskórka.

Komentarze (0)