Pensje Polaków. "Gdzie wy zarabiacie te 5 tys. zł?"
"Zaczęłam sprawdzać średnie wynagrodzeniach w różnych zawodach i niestety, ale prawda jest taka, że w Warszawie można zarobić maksymalnie 3 tys. zł" – pisze użytkowniczka forum Kafeteria WP.
26.07.2019 | aktual.: 30.10.2019 21:14
Niewystarczające dochody to problem wielu Polaków. Problem ten postanowiła proszyć na naszym forum Kafeteria WP jedna z internautek. Kobieta obecnie przebywa za granicą. Planuje wrócić do Polski, boi się jednak, że będzie zarabiała znacznie za mało. "Chwalicie się tutaj, że zarabiacie po 10 tys. miesięcznie. Zaczęłam sprawdzać średnie wynagrodzeniach w różnych zawodach i niestety, ale prawda jest taka, że w Warszawie można zarobić maksymalnie 3 tys. zł. Sprawdzałam sporo statystyk, różne zawody i miasta i niestety, ale chyba fantazja większość z was ponosi. Gdzie wy zarabiacie te 5 tysięcy i więcej?" – pyta kobieta. Internauci z mniejszych miast nie mieli wątpliwości i zgodzili się z autorką wątku. Pisali o zarobkach rzędu 2.5-3 tys. zł. "Ciężko się żyje w Polsce, zarabiamy marną kasę na kierowniczych stanowiskach. Do tego dochodzi, że trzeba gdzieś mieszkać, a nie każdy ma takie szczęście, że "coś dostanie" i pyk kredyt trzeba wziąć. Trzeba być twardym i rozważnie planować wydatki" – napisał jeden z użytkowników forum.
Kiedy do głosu doszli mieszkańcy Warszawy, stawki nieco się zawyżyły. Jedna z mieszkanek stolicy pochwaliła się, że zarabia 7 tys. brutto. Po chwili jednak dodała, że nie jest to wcale dużo. "Mieszkam w Warszawie i tu też pracuję. Szczerze mówiąc, uważam, że zarabiam kiepskie pieniądze, bo przeważająca większość moich znajomych zarabia więcej ode mnie. Niektórzy nawet znacznie więcej. Ja niemalże dziaduję; niczego nie dostałem za darmo od rodziny, więc muszę spłacać kredyt na mieszkanie, żyję dosyć skromnie. Natomiast zgadzam się, że większość Polaków zarabia mniej. Polska nie kończy się na Warszawie czy innych dużych miastach, a rzeczywistość jest taka, jaka jest" – napisała.
Inna z pań trafnie zauważyła, że ciężko udzielić konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie, ponieważ zarobki w dużej części zależą od wykonywanego zawodu. Lekarze, prawnicy czy prezesi jej zdaniem nie borykają się z problemem kiepskich wypłat. Podobnie jak programiści. "Wystarczy iść na informatykę, kierunek programowanie. Programiści po studiach zaczynają zarobki od 3 tys. w górę. Po 5 latach nawet 10 tys., ale to trzeba mieć specyficzny umysł, żeby ogarnąć te języki oprogramowania" dodała inna internautka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl