Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe, białe zęby!
Dbanie o higienę jamy ustnej kojarzy nam się przede wszystkim z czyszczeniem zębów. Często zapominamy o higienie dziąseł. W efekcie prowadzi to do sytuacji, że nawet mając śnieżnobiałe zęby, można narazić się na groźne choroby jamy ustnej, a nawet całego organizmu. Dlaczego warto dbać o dziąsła? Jaką profilaktykę stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
16.06.2023 09:15
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł i z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało wspólnie z marką Oral-B konferencję "Wygląd twoich dziąseł świadczy o zdrowiu", gdzie podejmowano tematy dotyczące higieny jamy ustnej. Obraz płynący ze statystyk nie wygląda kolorowo. Tylko ok. 1 proc. Polaków nie ma problemu z dziąsłami.
– Z przeprowadzonych kilka lat temu badań epidemiologicznych wynika, że zdrowe dziąsła w grupie 35-44-latków występowały u około 1,2 proc. badanych osób. W grupie 65-74-latków było tylko gorzej, bowiem odsetek osób ze zdrowym przyzębiem był jeszcze mniejszy i wynosił 0,8 proc. – mówiła prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prezes PTP.
W zdrowych dziąsłach zdrowe ciało
Zapalenie dziąseł jest powszechnym problemem i niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest procesem odwracalnym. Gorzej, jeśli dojdzie do zapalenia przyzębia, które może prowadzić do utraty zębów i wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a nawet wpływa na przebieg cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych. Choroba dotyka wtedy tkanki, więzadła i kości otaczające zęby, a więc prowadzi do utraty uzębienia.
Najczęstszą przyczyną występowania tych chorób jest niewłaściwa profilaktyka lub całkowity jej brak. W jamie ustnej występują setki rodzajów bakterii, ale nie są one groźne, dopóki nie ma zalegającej płytki nazębnej. Ta jest usuwana przez codzienne i regularne szczotkowanie zębów. Kiedy tego nie robimy, płytka odkłada się, bakterie się namnażają i dochodzi do reakcji zapalnej.
– Pomijając przemieszczenia zębów, ich ewentualną utratę i wszystkie dalsze problemy związane ze zgryzem, żuciem, mówieniem i wyglądem – trwający kilkanaście lub kilkadziesiąt lat permanentny stan zapalny może spowodować trwałe, poważne skutki zdrowotne, których nie da się wychwycić w tradycyjnej obserwacji naukowej – zauważa dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM.
Przewlekły stan zapalny dziąseł może też negatywnie odbić się na potomstwie. Choroby dziąseł, stres, niewłaściwa dieta, niezdrowy tryb życia – to wszystko ma wpływ nie tylko na dorosłych, ale również na ich nowo narodzone dzieci. Chodzi tu o tzw. efekt epigenetyczny. Epigenetyka to zmiany w ekspresji genów spowodowane przez czynniki środowiskowe, do których zaliczają się powyższe.
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta – należy regularnie myć zęby, ale to nie wszystko. Trzeba też zadbać o przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzi się płytka nazębna. Równie ważna jest higiena języka, ponieważ to na jego powierzchni pojawiają się bakterie odpowiedzialne za stany zapalne. Oprócz tych zabiegów specjaliści zalecają też używanie płynów do płukania jamy ustnej, które wspomagają walkę z płytką nazębną.
Klucze do sukcesu
Co warto mieć w łazience? Przede wszystkim – szczoteczkę i dobrą pastę do zębów. Warto postawić na szczoteczki elektryczne, soniczne lub – w najlepszym przypadku – magnetyczne. Według badań użytkownicy szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką mają 6 razy więcej szans na mniejszą ilość płytki bakteryjnej i aż do 20 proc. mniej utraconych zębów. Drugi składnik sukcesu to odpowiednia pasta do zębów, którą warto dobrać do potrzeb swojej jamy ustnej, bo pasta paście nierówna. Tu najlepiej skorzystać z pomocy stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia i dziąseł, a następnie dobierze odpowiednie rozwiązanie.
Świadomy wybór
Dlaczego jest to takie ważne? Pokażemy na przykładzie serii Oral-B Professional. Tu macie do wyboru jeden z wielu produktów. Pierwszy to Oral-B Professional Gum & Enamel Pro-Repair Extra Fresh, która redukuje podrażnienie i pomaga naprawić szkliwo w zaledwie 2 tygodnie, a także neutralizuje szkodliwe bakterie, remineralizuje szkliwo i chroni zęby przed erozją kwasową. Pasta Oral-B Professional Regeneracja Szkliwa pomaga zatrzymać rozwój wczesnych zmian próchnicowych, remineralizuje powierzchnię zębów i pomaga chronić szkliwo przed erozją kwasową.
Jeżeli uzębienie jest zdrowe, w jego ochronie pomoże Oral-B Professional Gum Intensive Care & Bacteria Guard. Redukuje szkodliwą płytkę bakteryjną i pomaga zapobiegać jej powstawaniu dzięki unikalnej formule ActivGuard+. Do tego łagodzi podrażnienie dziąseł i zwiększa ich odporność.
– Stabilizowany fluorek cyny (SnF2) jest składnikiem aktywnym używanym w paście Oral-B Professional. Dzięki działaniu antybakteryjnemu ogranicza wzrost bakterii płytki nazębnej i redukuje jej nagromadzenie. Ma również pozytywny wpływ na utrzymanie dziąseł w zdrowej kondycji. Dodatkowo, dzięki remineralizacji, wzmacnia twarde tkanki zęba takie jak szkliwo. Pomaga walczyć z próchnicą i erozją – wylicza dr n. med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska.
Wybór odpowiedniej pasty do zębów jest równie ważny, jak właściwa i regularna higiena jamy ustnej. Właśnie dlatego warto korzystać z profesjonalnych rozwiązań, które są polecane przez dentystów. Pasty Oral-B były najczęściej używane przez dentystów w Polsce – tak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu 2023 r. w grupie 517 dentystów i higienistów.