UrodaPielęgnacja okolic oczu

Pielęgnacja okolic oczu

Oczy są zwierciadłem duszy. Dbając o oprawę i stan skóry wokół oczu przedłużamy naszą młodość i czynimy twarz piękniejszą.

Pielęgnacja okolic oczu

26.09.2006 | aktual.: 11.06.2010 16:19

Oczy są zwierciadłem duszy. Dbając o oprawę i stan skóry wokół oczu, przedłużamy naszą młodość i czynimy twarz piękniejszą.

Należy dbać również o brwi i pielęgnować rzęsy. Linia brwi może być przybliżona do naturalnej, lecz uregulowana, zwłaszcza w starszym wieku. Rzęsy powinny lśnić. Bardzo delikatne okolice oczu należy pielęgnować już za młodu, aby uniknąć przedwczesnych oznak starości.

Problemy dotyczące oczu, jakie najczęściej nas spotykają, to pieczenie i zaczerwienienie. Są one efektem wielogodzinnej pracy przy komputerze, złego oświetlenia, czytania, oglądania telewizji. Również silny wiatr słońce, tytoń, alkohol czy soczewki kontaktowe są przyczyną pieczenia i zaczerwienienia oczu.

Aby złagodzić powyższe dolegliwości, użyjmy sposobów naszych babć. Zaparzmy rumianek, który jest bogaty we flawonoidy, karoten, śluzy oraz olejek eteryczny o właściwościach antybakteryjnych. Nałożony na oczy ciepły kompres z rumianku, kopru włoskiego lub mięty jest skuteczniejszy niż niejedne krople.

Zioła poza tym, że oddziałują korzystnie na zmęczone oczy, poprawiają stan skóry wokół nich. Krople natomiast są wygodne w użyciu i często niezbędne, zwłaszcza, jeśli zauważymy, że wystąpiła reakcja alergiczna bądź lekarz stwierdzi chorobę oczu.

* SPOSOBY NA OPUCHNIĘTE OCZY* Wiele osób zauważa u siebie inną dolegliwość, a mianowicie opuchnięte powieki. Przyczyną tego stanu jest gromadzenie się wody w tkankach. Dzieje się tak z powodu przemęczenia, stresu, ale także pewnych schorzeń organizmu.

Stała opuchlizna powiek wskazuje na zaburzenia związane z układem krążenia czy niewydolnością pracy nerek. Przy takim problemie należy się skonsultować z lekarzem. Chwilowo pomagają chłodne okłady żelowe, lub domowe sposoby takie jak schłodzony plaster ogórka bądź awokado nałożony na powiekę.

Innym problemem spotykanym często wśród nas są niebieskie lub sinofioletowe obwódki pod oczami. Są one na ogół związane z życiem w stresie, brakiem snu, często oznaczają brak żelaza i innych witamin. Wynikają ze złego odżywiania, wyczerpania organizmu lub chorób. Mogą mieć również związek ze słabym usuwaniem toksyn z organizmu. Często jednak nie ma się czym martwić, bo jasnoniebieskie obwódki pod oczyma są dziedziczne i wynikają z bardzo cienkiej skóry okolic oczu.

Nie można jednak bagatelizować tego symptomu. Idealnie byłoby w tej sytuacji wysypiać się, postarać się nie stresować, więcej wypoczywać i uczyć się relaksować w różnych warunkach. Nie bez znaczenia jest odpowiednia, bogata w żelazo i składniki mineralne dieta.

Podkrążone oczy można również zaleczyć w gabinecie kosmetycznym. Wykonuje się w tym celu drenaż limfatyczny. Domowym sposobem z kolei jest codzienne picie wody z cytryną i miodem oraz kompresy z czarnej herbaty.

Do kremów pod oczy mających za zadanie stopniowe usuwanie sińców dodaje się kasztanowiec, nagietek, kwiat lipy i arnikę.
Zdarza się także, że narzekamy na opuchnięcie dolnej powieki. Stan taki utrzymujący się dłużej jest efektem wyczerpania nerwowego, ale także choroby nerek i zaburzeń krążenia. Opuchlizna tworzy się na skutek zastojów limfy lub dziedzicznej skłonności do odkładania się tkanki tłuszczowej. Jest to stan, jaki da się znacznie poprawić dzięki odpowiedniej kuracji prowadzonej pod okiem lekarza, poprawie kondycji organizmu czy też uprawianiu sportu lub zażywaniu ruchu na świeżym powietrzu. Usunięcie opuchlizny pod okiem powinno nastąpić dosyć szybko.

Preparaty, które usprawnią proces przywracania odpowiedniego napięcia, wygładzenia i oczyszczenia skóry pod okiem, powinny zawierać wyciągi z bluszczu, skrzypu oraz przywrotnika. Zioła te zapobiegają gromadzeniu tłuszczu w tkance łącznej. Zgodnie z babcinymi zaleceniami stosujmy kompresy z kwiatu lipy i świetlika lekarskiego. Kompresy takie robi się ze świeżego naparu.

Aby zapobiec zmarszczkom w kącikach oczu, należy jak najrzadziej wystawiać te okolice na słońce i jego promieniowanie. Pamiętajmy, aby przez całe lato nosić okulary przeciwsłoneczne, używajmy także już po przekroczeniu 25. oku życia kremów do pielęgnacji okolic oczu. Dobre kremy przeciwzmarszczkowe napinają skórę, pomagając jej dłużej zachować elastyczność.

Poza usuwaniem nieestetycznych sińców, worków pod oczami i stosowaniem kremów przeciwzmarszczkowych ważne jest, abyśmy pamiętały o odpowiedniej higienie oczu. Bardzo ważna dla zachowania pięknych, zdrowych oczu jest ich odpowiednia pielęgnacja. Pamiętajmy zatem o demakijażu oczu przed snem. Wykonujmy go przy pomocy preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu, ewentualnie bezwonnych hypoalergicznych kosmetyków do cery wrażliwej. Demakijaż należy wykonywać bardzo delikatnie, by mleczko nie dostało się do oka. Nie wolno wykonywać go przy pomocy wody i mydła. Po tym zabiegu oczy należy przemyć tonikiem, a oprócz tego powinno się zastosować kompres.

Oprócz kompresu odpowiednim zabiegiem związanym z utrzymaniem oka w dobrym stanie jest przemycie go co wieczór herbatką z kopru włoskiego, pietruszki czy arniki. W tym celu należy wziąć łyżeczkę ziół arniki, zalać wrzącą wodą, odstawić na pół godziny i przecedzić. Podobnie postępujemy z kwiatem lipy czy chabra. Chłodnym naparem należy następnie przemyć obficie oczy. Zioła te mają szerokie działanie odkażające, ściągające, zwężające naczynia krwionośne oraz osłaniające.

Ważnym elementem pielęgnacji oczu jest dbanie o rzęsy i brwi. Stale malowane tuszem rzęsy mogą się przerzedzić i rozjaśnić, podobnie jak przyciemniane henną brwi. Należy więc od czasu do czasu zrobić przerwę i ich po prostu nie malować, np. podczas wakacji. Ponadto zaleca się kurację rycynowo-witaminową przez trzy tygodnie kilka razy do roku.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)