Pielęgnacja szyi i dekoltu
Skóra szyi i dekoltu to zwierciadło wieku kobiety – pozbawiona elastyczności, przesuszona i pokryta brązowymi plamkami jest znakiem upływającego czasu, a także bardzo często wynikiem naszych zaniedbań. W codziennej pielęgnacji to właśnie o skórze szyi i dekoltu zapominamy najczęściej.
08.04.2010 | aktual.: 13.05.2010 14:53
Skóra szyi i dekoltu to zwierciadło wieku kobiety – pozbawiona elastyczności, przesuszona i pokryta brązowymi plamkami jest znakiem upływającego czasu, a także bardzo często wynikiem naszych zaniedbań. W codziennej pielęgnacji to właśnie o skórze szyi i dekoltu zapominamy najczęściej.
Skąd te zmarszczki?
Skóra szyi i dekoltu jest cienka i delikatna, a niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że niemal zupełnie pozbawiona jest ochronnej warstwy w postaci płaszcza hydrolipidowego. Szybko więc traci wilgoć i elastyczność, staje się wiotka i przesuszona. Zmarszczki to również efekt fotostarzenia się skóry, czyli nadmiernej ekspozycji na promienie UV, zarówno naturalne, jak i sztuczne w solarium. Proces ten często przyspieszamy same, zapominając o nałożeniu kremu z filtrem.
Niekorzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry szyi i dekoltu ma ponadto przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała oraz spanie z wysoko uniesioną głową. Mięśnie ulegają wówczas osłabieniu, na skórze pojawiają się głębokie, poprzeczne bruzdy, a także uwidacznia się drugi podbródek. Pielęgnacji tych miejsc więcej uwagi powinny poświęcić panie z obfitym biustem – przy dużym biuście skóra łatwiej traci sprężystość.
Codzienny rytuał
Codziennie należy pamiętać o nałożeniu na szyję i dekolt kosmetyku pielęgnacyjnego. Odpowiedni będzie krem stosowany do twarzy – do 30 roku życia wystarczy kosmetyk intensywnie nawilżający, po 30 roku życia warto zdecydować się na krem z kwasami owocowymi i retinolem, natomiast o skórę dojrzałą zadba kosmetyk z kolagenem, ceramidami, kwasem hialuronowym. Możemy zdecydować się także na preparat specjalnie przeznaczony do pielęgnacji szyi i dekoltu. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki – przeciwutleniacze, substancje nawilżające i poprawiające sprężystość skóry. Warto spróbować:
• Dermika, Stem Lift – aktywny krem liftingujący na szyję i dekolt (50 zł/50 ml)
• Lancome, Renergie Morpholift R.A.R.E. - krem do pielęgnacji szyi i dekoltu (370 zł/50 ml)
• Lirene Dermoprogram, Folacyna Progress – napinający krem na podbródek, szyję i dekolt (20 zł/75 ml)
Bez względu na to, jaki kosmetyk wybierzemy, nakładamy go rano i wieczorem. Sposób pielęgnacji należy zmienić wiosną i latem – na dzień niezbędny jest krem z filtrem. Pamiętajmy, że promienie UV oddziałują na skórę również wówczas, gdy niebo jest zachmurzone. Raz w tygodniu warto wykonać peeling – o delikatną skórę szyi i dekoltu zadba peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny; preparat przeznaczony do reszty ciała będzie zbyt mocny.
W pielęgnacji szyi i dekoltu istotny jest nie tylko wybór kremu, lecz także sposób jego nakładania. Szyję masujemy od dołu ku górze, a więc od obojczyków w kierunku podbródka. Prawą dłonią masujemy lewą stronę szyi, lewą dłonią – prawą stronę. W przypadku dekoltu możemy nakładać kosmetyk również od dołu ku górze lub wykonując okrężne ruchy od mostka w kierunku pach. Masaż dodatkowo pobudza krążenie, a więc i dotlenia skórę. Jej elastyczność poprawi także masaż kostkami lodu owiniętymi w gazę oraz naprzemienne kierowanie na dekolt i szyję chłodnej i ciepłej wody. Domowe sposoby
O szyję i dekolt możemy zadbać, wykorzystując własnoręcznie przygotowane kosmetyki. Peeling wykonujemy z cukru lub płatków owsianych zmieszanych z oliwą z oliwek, mlekiem lub miodem. Kosmetyk sporządzony z papai działa natomiast jak peeling enzymatyczny. Po złuszczeniu martwego naskórka nakładamy maseczkę z banana, siemienia lnianego, białej glinki lub sproszkowanych alg. Zamiast maseczki możemy wykonać odżywczy kompres z oliwy – oliwę z oliwek lekko podgrzewamy, moczymy w niej gazę lub bandaże i owijamy szyję. Odmładzające zabiegi
Salony kosmetyczne oferuję liczne zabiegi, które skutecznie poprawiają wygląd skóry szyi i dekoltu. Mogą to być nawilżające i ujędrniające masaże oraz maski algowe i kolagenowe. Przy widocznym zwiotczeniu skóry nie będą jednak wystarczające. Do najczęściej stosowanych zabiegów odmładzających należy mezoterapia, a więc wstrzykiwanie w skórę składników, które ją intensywnie odżywią, nawilżą i zregenerują, głównie kwasu hialuronowego i krzemionki organicznej. Jeśli natomiast na skórze pojawiły się efekty fotostarzenia (głębsze zmarszczki i przebarwienia), warto poddać się serii zabiegów fotoodmładzania. Gimnastyka szyi
Pamiętajmy o utrzymywaniu prawidłowej postawy zarówno w czasie chodzenia, jak i siedzenia. Broda powinna być lekko uniesiona. Zwykłą poduszkę warto zastąpić poduszką w kształcie wałka lub specjalną poduszką ortopedyczną. Mięśnie wzmocni gimnastyka, którą łatwo wykonać w każdym miejscu – wystarczy zataczać głową kręgi.