Pierwsza wizyta u ginekologa
Jestem dziewicą i mam 15 lat. Moim problemem jest bolesne miesiączkowanie, dlatego postanowiłam wybrać się na wizytę do ginekologa.
06.05.2010 | aktual.: 31.05.2010 14:54
Jestem dziewicą i mam 15 lat. Moim problemem jest bolesne miesiączkowanie, dlatego postanowiłam wybrać się na wizytę do ginekologa. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda taka wizyta, jakie badania wykonuje lekarz u dziewczyny niedoświadczonej seksualnie i czy powinnam się do niej w jakiś sposób przygotować. Kiedy takiemu badaniu powinna towarzyszyć osoba dorosła np. mama, lub siostra?
Wizyta osoby niepełnoletniej u ginekologa odbywa się w obecności rodzica bądź opiekuna prawnego. Pierwszą częścią spotkania będzie szczegółowy wywiad lekarski, zwłaszcza dotyczący miesiączek - kiedy pojawiła się pierwsza w życiu, czy są regularne, obfite lub skąpe, bolesne lub nie, czy pojawiają się dodatkowe plamienia międzymiesiączkowe. Niewątpliwie lekarza interesować będą przebyte choroby i/lub operacje.
Następnie odbędzie się typowe badanie ginekologiczne. Rozpocznie się od oceny narządów płciowych zewnętrznych. Następnym etapem badania jest oglądanie pochwy i szyjki macicy we wzierniku. Jednak jeśli pacjentka nie współżyła płciowo lub nie używała tamponów higienicznych - tę część pomija się. Potem odbywa się badanie dwuręczne. U dziewic można delikatnie badać przez pochwę, choć niektórzy lekarze badają narządy wewnętrzne przez odbyt. Ostatnim etapem badania jest ultrasonografia. W przypadku osoby z zachowaną błoną dziewiczą, stosuje się ultrasonografię przezbrzuszną lub przezodbytniczą. Istotnym elementem badania u ginekologa jest również badanie piersi, zarówno palpacyjne, jak i ultrasonograficzne.
Jeżeli chodzi o przygotowanie się do takiej wizyty, przede wszystkim trzeba pamiętać o dacie ostatniej miesiączki. Jeżeli występowały jakieś problemy ze zdrowiem, pobyty w szpitalu, warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną. Należy oczywiście zadbać o higienę osobistą i warto założyć taki typ odzieży, który pozwoli czuć się swobodnie bez dolnej części garderoby, np. dłuższą bluzkę.
Bolesne miesiączki są dość częstym problemem w ginekologii wieku rozwojowego. Ich przyczyną mogą być wady strukturalne macicy, zaburzenia hormonalne, choroby zapalne lub endometrioza. Nie wszystkie z tych chorób można rozpoznać już podczas tradycyjnej wizyty u ginekologa. Niektóre wymagają dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki.
Tomasz Olejniczak