Pierwsze kąpiele twojego dziecka
Pierwsza kąpiel nowego członka rodziny to dla rodziców niezwykłe i często stresujące przeżycie. Na szczęście w większości szkół rodzenia położne uczą przyszłych rodziców, jak powinno się postępować z małym dzieckiem w czasie kąpieli, jednak teoria i ćwiczenia na lalce nigdy nie zastąpią praktyki.
03.08.2006 | aktual.: 30.05.2010 21:01
Pierwsza kąpiel nowego członka rodziny to dla rodziców niezwykłe i często stresujące przeżycie. Na szczęście w większości szkół rodzenia położne uczą przyszłych rodziców, jak powinno się postępować z małym dzieckiem w czasie kąpieli, jednak teoria i ćwiczenia na lalce nigdy nie zastąpią praktyki. Niestety, rzadko się zdarza, żeby położna przychodziła do młodych rodziców i uczestniczyła z nimi przy pierwszych kąpielach. Polskich szpitali nie stać na ten „luksus”, a rodzice też nie zawsze mają fundusze, żeby zapłacić za prywatną położną. Na szczęście, nie taki diabeł straszny i pierwsza kąpiel wcale nie musi być stresująca, jeśli zna się kilka podstawowych zasad.
Niezastąpiona pomoc babci
Agnieszka, młoda mama, wspomina, że przy pierwszej kąpieli bardzo pomogła jej mama. Świeżo upieczona babcia ma duże doświadczenie, poza tym, pomoże młodej mamie, która po porodzie wciąż źle się czuje. Radzi, żeby kąpać dziecko, kiedy nie jest ani specjalnie głodne, ani zbyt najedzone. Głodne będzie płakać, denerwować się, natomiast nakarmione – szybko zaśnie. Dlatego najlepiej kąpać dziecko przed drugim karmieniem. Później, kiedy maluch będzie jadł 3 razy dziennie, można go kąpać przed obiadem lub przed kolacją. Jeśli dziecko nie idzie spać od razu po kolacji, można wykąpać je po ostatnim posiłku.
Zwróć uwagę na pępowinę
Ważne, żeby zwrócić uwagę na pępowinę. Jeśli jeszcze nie odpadła, lepiej wymyć dziecko nawilżoną gąbką. Nie należy moczyć kikuta pępowiny, trzeba uważać, aby nie dotknąć go myjką. Jeśli jednak zdarzy się, że pępowina zmoknie, trzeba delikatnie wytrzeć ją ręcznikiem. Kiedy pępowina odpadnie, można przystąpić do „normalnych” kąpieli. Przygotuj się, a unikniesz stresu
Ważne jest, aby do kąpieli przystąpić w pełni przygotowanym, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, szukania mydła, czy gąbki. Pamiętajmy o ręczniku, oczywiście mydle dla dzieci, szamponie przeznaczonym dla noworodków, delikatnej myjce, a także o oliwce, którą nasmarujemy dziecko po kąpieli, jak również o ubraniu dla dziecka po kąpieli. Przyda się także miękka szczotka do włosów. Należy uważać z mydłem, aby nie wysuszyło skóry dziecka.
Najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalną wanienkę dla dziecka, którą można postawić w wygodnym dla rodziców miejscu. Woda nie może być zbyt gorąca, ani za zimna. Najlepiej kupić termometr. Temperatura wody idealna dla noworodka to 32-38 stopni. Wystarczy nalać wody do wysokości ok. 3-5 cm.
Zaczynamy kąpiel!
Należy trzymać dziecko tak, aby główka bezpiecznie opierała się na nadgarstku, a dziecko było pewnie podtrzymywane. Najpierw powinno się delikatnie umyć dziecku twarz, potem głowę nanosząc niewielką ilość szamponu. Głowę szamponem wystarczy umyć 2-3 razy w tygodniu. Pianę zmywamy wilgotną myjką, następnie przechodzimy do mycia całego ciała. Należy pamiętać, aby delikatnie obchodzić się z genitaliami. Pamiętajmy, aby dokładnie umyć dłonie, stopy, przerwy między palcami oraz fałdki pod kolanami, na szyi i udach. Pamiętajmy także, aby woda nie nalała się do nosa i oczu. Nie trzeba także używać wacików do uszu – wystarczy dobrze przemyć je myjką.
Po kąpieli
Po kąpieli warto obciąć paznokcie, jeśli są już zbyt długie. Najlepiej zrobić to, gdy dziecko już śpi, obcinaczem do paznokci. Nie wolno zostawiać ostrych krawędzi paznokci. Nie trzeba się bać tej koniecznej czynności, wystarczy, że zrobi się to spokojnie i z opanowaniem, co, chociaż na początku wydaje się trudne, potem będzie już rutyną. Następnie osuszamy dziecko delikatnym ręcznikiem, uważając, żeby nie trzeć zbyt mocno i nie naruszyć delikatnej skóry noworodka. Użyj odpowiednich kosmetyków dziecięcych
Po kąpieli warto posmarować maleństwo specjalnymi kremami dla dzieci lub oliwką. W szczególności należy dbać o skórę, jeśli jest zbyt sucha albo odparzona. Pudry dla niemowląt nie powinny zawierać talku, który szkodzi na płuca.
Pierwsza kąpiel na pewno jest wielkim przeżyciem, ale nie musi być również wielkim stresem! Wystarczy wiedzieć, jak się do niej przygotować, popytać bardziej doświadczonych rodziców i położne, a wszystko stanie się jasne i łatwe. Powodzenia!