Pies je trawę? Mało kto wie, co to oznacza
W trakcie codziennych spacerów wiele psów zajada się trawą. Właściciele często zastanawiają się, dlaczego ich ukochane zwierzaki, z zasady mięsożerne, zajadają się trawą. Niestety, nie jest to dobry objaw.
Podjadanie trawy przez psa, o ile jest to sporadyczne, nie jest niczym złym. Jeżeli jednak pupil je trawę na niemalże każdym spacerze, to znak, że trzeba jak najszybciej wybrać się do lekarza — psy nie jedzą trawy same z siebie. Jedzą ją, kiedy w ich organizmie dzieje się coś niedobrego.
Czytaj także: Usłyszała diagnozę. Teraz ostrzega właścicieli psów
O czymś świadczy jedzenie trawy przez psa?
Psy żywią się przede wszystkim mięsem. Wystarczy sprawdzić skład suchej czy też mokrej karmy dla psów. Składa się ona przede wszystkim z mięsa, czasem z niewielkiej ilości warzyw z dodatkiem tolerowanych przez psy zbóż. Oczywiście, bywają psy, które ze smakiem zajadają się świeżymi warzywami czy też owocami, które często zjadane są przez psy nie dla wrażeń smakowych, a raczej sensorycznych. Konkretniej, chodzi o gryzienie, które jest naturalnym odruchem, a wręcz potrzebą u naszych ulubionych czworonogów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz
Mogłoby się wydawać, że sprawa ma się podobnie w przypadku gryzienia trawy przez psy. Jeśli zdarza się to rzadko, twój pupil najprawdopodobniej ma ochotę coś pogryźć i nie ma w tym nic złego. Należy jednak pamiętać, że trawy, zwłaszcza w sezonie, pryskane są różnymi substancjami, które nie są bezpieczne dla psów.
Jeśli jednak pies podjada trawę w dużych ilościach, to znak, że chce on oczyścić swój układ trawienny i sprowokować wymioty. Jest to spowodowane problemami z układem pokarmowym albo obecnością pasożytów w organizmie psa. W takim wypadku należy jak najszybciej wybrać się do lekarza w celu przepisania przez niego leków na odrobaczenie. Przyda się też wykonanie morfologi krwi, z uwzględnieniem badań pod kątem stanu trzustki i wątroby.
Pies jest całkowicie zdrowy, ale nadal zjada trawę. Co robić?
Jeżeli badania weterynaryjne wykazały, że nasz pupil jest w pełni zdrowy, a mimo to, wciąż podjada trawę podczas spaceru, to znak, że pies może nie radzić sobie np. ze stresem lub lękiem. Jeśli zauważysz u swojego psa dziwne, nietypowe zachowania, takie jak nerwowe, wręcz kompulsywne podgryzanie, warto skonsultować się z behawiorystą.
W oczekiwaniu na wizytę u specjalisty warto kupić psu więcej zabawek, które będzie mógł gryźć. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup węchowej maty sensorycznej. Taka mata jest szczególnie pomocna dla psów, które są lękliwe, niepewne siebie, przestraszone, ale i nadpobudliwe.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl