Blisko ludziPiotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe. "Nie mogę się na to godzić"

Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe. "Nie mogę się na to godzić"

Dziennikarz po raz kolejny wyraził swoje zdanie w sprawie traktowania osób transpłciowych w Polsce. Jacoń w mocnych słowach zauważa, że każdy zasługuje na normalne życie.

Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe
Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe
Źródło zdjęć: © EASTNEWS | VIPHOTO

27.11.2021 09:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piotr Jacoń jest dziennikarzem TVN24. Zdecydował się niedawno porozmawiać z "Gazetą Wyborczą" w niezwykle ważnej, również dla siebie, jako ojca, sprawie. Los osób transpłciowych w Polsce jest, krótko mówiąc, trudny. Sam Jacoń wie, przez co przechodzą zarówno rodzice, jak i osoby, które toczą wewnętrzną walkę o własną tożsamość.

Piotr Jacoń jest tatą transpłciowej Wiktorii. Wie, jak wygląda proces korekty płci w Polsce

Dziennikarz w udzielanym wywiadzie podkreślił, że procedury, które obowiązują w naszym kraju, są trudne zarówno dla osoby, która chce płeć zmienić, jak i jej rodziców.

- Osoba pełnoletnia musi pozwać swoich rodziców o to, że źle oznaczyli płeć przy narodzinach. Tak jakby mieli na to wpływ! Jest więc pozew, potem zwykle długie oczekiwanie na rozprawę. Czasem kończy się na jednej, często jednak powoływani są biegli, co przedłuża tę nieludzką procedurę - tłumaczył Jacoń.

Sam proces do zmiany płci jest długi i zawiera szereg trudnych przejść. To nie tylko ciąganie się po sądach, lecz także spotkania z psychologiem, psychiatrą, później długotrwałe leczenie. Prawo, które nakazuje oskarżyć rodziców o oznaczenie płci jest po prostu nieludzkie. Nieludzkie i dodatkowo stresujące dla całej rodziny.

"To, co dzieje się wokół tych osób w Polsce, upokarza je i sprowadza do narożnika"

Piotr Jacoń zauważa, że osoby transpłciowe wciąż są po prostu dyskryminowane, a ich prawo do godnego życia nie jest oczywiste, choć powinno.

- To, co dzieje się wokół tych osób w Polsce, upokarza je i sprowadza do narożnika. Społeczeństwo i państwo dają im odczuć, że są mało znaczącą mniejszością w mniejszości, więc nie powinni oczekiwać zbyt wiele. To smutne. Nie mogę się na to godzić. (...) Podkreślam z całą mocą: bycie trans to żaden wybór - mówił dla "Gazety Wyborczej" dziennikarz.

Jacoń w rozmowie z Katarzyną Fryc zaznacza, że bardzo chciałby, aby ludzie potrafili podejść do tematu bardziej otwarcie, z empatią, a nie uprzedzeniami, które często wywołane są lękiem przed nieznanym. Sam pan Piotr postanowił stworzyć reportaż "Wszystko o moim dziecku", który pojawił się w marcu 2021 roku na TVN24.

- Pomyślałem, że drogę, którą musi przejść rodzina, by oswoić temat transpłciowości bliskiej osoby, można porównać do drogi, jaka czeka większość społeczeństwa, które powinno również poznać ten temat. Obecnie powszechna jest raczej niewiedza, a z niej właśnie robi się największy kłopot. Poza tym uznałem, że jeśli porozmawiam z rodzicami innych osób trans, to mnie samemu też może to pomóc - dodał Jacoń.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Komentarze (38)