Piszesz K+M+B na drzwiach? Musisz wiedzieć, że to błąd

6 stycznia każdego roku większość katolików pisze na swoich drzwiach poświęconą kredą "K+M+B+(rok)", które powszechnie jest rozumiane jako skrót od pierwszych liter imion Kacper, Melchior i Baltazar. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że mało kto wie, jak brzmi prawdziwy skrót i z czym się wiąże.

Piszesz K+M+B na drzwiach? Musisz wiedzieć, że to błąd
Piszesz K+M+B na drzwiach? Musisz wiedzieć, że to błąd
Źródło zdjęć: © East News

06.01.2023 | aktual.: 06.01.2023 13:29

6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego, które większości z nas jest znane jako Święto Trzech Króli. To właśnie wtedy katolicy udają się do kościoła, gdzie święci się m.in. kredę i kadzidło. Z poświęconą kredą wiąże się pewien zwyczaj, który jest następnie zauważalny na drzwiach. To zapis skrótu "K+M+B" z danym rokiem.

Skrót "K+M+B" jest błędny?

Zacznijmy od początku. Gdybyśmy zapytali dowolną osobę (mówimy tu o katolikach) o to, co oznacza skrót "K+M+B", usłyszelibyśmy zapewne, że są to pierwsze litery od imion trzech króli bądź trzech mędrców ze Wschodu - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Gdyby dodać jednak pytanie, dlaczego akurat ich imiona zostały wymienione, mało kto potrafiłby na to odpowiedzieć. Skrót jest bowiem błędny, a niewielu zna prawidłowy.

"K+M+B", które jest zapisywane na drzwiach, jest interpretacją znacznie głębszego przekazu. Każdy katolik powinien wiedzieć, że prawidłową formą jest zapis "C+M+B", które jest skrótem od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Po ostatniej literze dodaje się jeszcze jeden krzyżyk i wpisuje rok - teraz 2023. Tegoroczny zapis powinien więc wyglądać tak: "C+M+B+2023".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co na to Kościół?

Wiele osób może zadać pewnie sobie teraz pytanie: dlatego piszemy więc na drzwiach "K+M+B", a nie "C+M+B"?. Odpowiedź jest dość prosta. "K+M+B", które nawiązuje do tradycyjnych imion trzech króli-mędrców, widnieje w oficjalnych dokumentach Kościoła. Kościół taką formę po prostu uznaje. Inaczej jest z religioznawcami, którzy się z tym nie zgadzają i wręcz domagają się, żeby odejść od tej formy i stosować prawidłową.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)