Pizza - niezastąpiona na imprezie
W weekend mamy więcej czasu na przygotowanie kulinarnych przysmaków. Nie musimy wstawać na zajęcia, do pracy lub do szkoły, nie musimy podnosić się z łóżka o nieprzyzwoicie wczesnej porze. Przez cały tydzień czekamy na to, aby wreszcie spotkać się z przyjaciółmi. Co temu sprzyja? Impreza, a na imprezie? Wspólne pieczenie pizzy!
09.10.2006 | aktual.: 29.06.2010 14:18
W weekend mamy więcej czasu na przygotowanie kulinarnych przysmaków. Nie musimy wstawać na zajęcia, do pracy lub do szkoły, nie musimy podnosić się z łóżka o nieprzyzwoicie wczesnej porze. Przez cały tydzień czekamy na to, aby wreszcie spotkać się z przyjaciółmi i opowiedzieć o tym, co się w naszym życiu ostatnio wydarzyło. Co temu sprzyja? Impreza, a na imprezie? Wspólne pieczenie pizzy, w które każdy może być zaangażowany w takim stopniu, jak sobie życzy.
Kto wymyślił pizzę?
Tradycyjna pizza z sosem pomidorowym, zapiekana z serem i ziołami, pochodzi z Włoch, jednak to starożytni Grecy zapoczątkowali rytuał jej wypiekania. W Helladzie wypiekano płaskie chleby posmarowane oliwą i tartym czosnkiem oraz nacierano je aromatycznymi ziołami. Był to przysmak podawany na gorąco. Kiedy do siedemnastowiecznego Neapolu sprowadzono pomidory, wszelkiego rodzaju wyroby z ciasta drożdżowego zaczęto smarować ostrymi sosami pomidorowymi. Z historią pizzy związana jest pewna dworska anegdota z 1889 roku. Otóż piekarz służący na dworze w Neapolu poczęstował królową Włoch – Małgorzatę Sabaudzką, ciepłym, wypiekanym plackiem, posmarowanym pastą pomidorową, posypanym mozarellą i bazylią. Czerwień pomidorów, biel mozarelli oraz zieleń świeżej bazylii miały symbolizować narodowe barwy Włoch. Wyrób piekarza ochrzczono słowem „margherita” – tą nazwą do dziś określa się najprostszy rodzaj pizzy, z grubą warstwą żółtego sera i przyprawami.
SKORZYSTAJ Z NASZYCH PRZEPISÓW
**
Pizzę zrób z fantazją!
Do przyrządzenia pizzy należy się zabrać starannie. Istnieją różne techniki wyrobu ciasta i wypiekania tego przysmaku, są też różne preferencje i gusta. Smakosze dzielą się na zwolenników ciasta grubego lub chudego na kilka milimetrów. Pizza jest wynalazkiem, który ze smakiem zjadają mieszkańcy nie tylko Europy, ale również pozostałych kontynentów. Ze względu na fakt, że smakołyk jest dostępny w niemal każdym zakątku świata, składniki, które znajdziemy na drożdżowym placku mogą być bardzo różne. W kuchni greckiej dominują oliwki i cebula, a prawdziwym rarytasem jest pizza z dodatkiem sera feta. Na Cyprze na posmarowany koncentratem placek, kładzie się podsmażane plastry sera hallumi, na który Cypryjczycy mają kulinarną wyłączność. We Włoszech często spotykanymi składnikami są owoce morza – kalmary, małże, kraby, a nawet poćwiartowane, małe ośmiornice. Nierzadko też placek wzbogacony jest o owocowe dodatki, np. na pizzy hawajskiej znajdziemy kawałki ananasa lub brzoskwini. Ciepłe ciasto jest na tyle
uniwersalne, że tak naprawdę to, co znajdzie się na drożdżowym placku, zależy od naszej fantazji.
Jak wyczarować wyjątkowo smaczną pizzę?
Upieczenie smacznej pizzy wcale nie jest rzeczą prostą, a do tego czasochłonną, dlatego warto zastosować się do kilku naszych wskazówek, dzięki którym upieczemy pizzę z prawdziwego zdarzenia:
- najlepszy efekt osiągniemy, jeśli najpierw podpieczemy sam placek, a w połowie czasu przeznaczonego na pieczenie, wyciągniemy ciasto, nałożymy składniki i znów wsadzimy do piekarnika
- nie nakładajmy na pizzę zbyt wielu dodatków, zwłaszcza warzyw, gdyż puszczą one soki i sprawią, że ciasto nie wypiecze się równomiernie
- pizzę należy posypać ziołami (oregano, bazylia, zioła prowansalskie) dopiero w końcowym etapie pieczenia lub już po wyjęciu z piekarnika. Zioła, które dodamy bezpośrednio do ciasta, stracą smak i aromat.
- jeśli wyrabiamy ciasto bez jajek, wymieszajmy mąkę ziemniaczaną z mąką kukurydzianą , w stosunku 4:1, wówczas ciasto uzyska bardziej jajeczny smak.
SKORZYSTAJ Z NASZYCH PRZEPISÓW
**
Ciasto cienkie czy grube?
Doświadczeni pizzermani rezygnują ze smarowania kuchennej blachy margaryną lub masłem – ze względu na niską temperaturę spalania tych tłuszczy. Jeśli nie chcemy, aby nasz wypiek się przypalił, ułóżmy ciasto na papierze do pieczenia, albo posmarujmy formę oliwą. Najlepiej nadającym się naczyniem do wypieku pizzy jest forma teflonowa, dzięki której ciasto nie przywiera do dna. Po wyrośnięciu ciasta do około 10 mm temperatura pieca może sięgać 300 stopni, dla ciasta grubego, które ma około 10 mm przed wyrośnięciem - 200 stopni. Czas pieczenia zależy oczywiście od grubości ciasta i sprawności naszego piekarnika - jeśli do piekarnika nie mamy zastrzeżeń, bo nagrzewa się i piecze równomiernie, ciasto cienkie pieczmy około 8 minut, natomiast ciasto grube, które po wypieczeniu osiąga nawet 20-25 mm wysokości – około 15 – 20.
Zachęcamy do pieczenia!