Płyń po zdrowie!
Bieganie, aerobik czy ćwiczenia w domu to świetna forma aktywności, jednak wielu twierdzi, że nie ma nic lepszego od pływania, które jest doskonałe nie tylko dla figury, ale także funkcjonowania całego organizmu.
22.06.2007 | aktual.: 27.05.2010 18:21
Lato zbliża się wielkimi krokami. Walczymy o piękną figurę i dobrą kondycję, żeby bez kompleksów pokazać się w skąpym bikini. Bieganie, aerobik czy ćwiczenia w domu to świetna forma aktywności, jednak wielu twierdzi, że nie ma nic lepszego od pływania, które jest doskonałe nie tylko dla figury, ale także funkcjonowania całego organizmu.
Sport dla każdego
Pływanie jest jednym z nielicznych sportów, które rozwijają wszystkie partie mięśni. Ten rodzaj ruchu zmusza całe ciało do wysiłku nie obciążając jednocześnie kręgosłupa. Jest również wspaniałym rozwiązaniem dla wszystkich odchudzających się – w czasie godziny pływania można spalić nawet 500-600 kcal!
Jest to sport, który można uprawiać w każdym wieku; na basenach można zapisać się na zajęcia zarówno dla niemowląt, jak i seniorów. Pływanie usprawnia układ oddechowy, wzmacnia klatkę piersiową, jest także doskonałym lekarstwem na nadwagę i kłopoty ze słabą kondycją i problemową przemianą materii. Jest także świetne dla serca, jak również dla skóry! To także idealny sposób na stres. Pływanie odpręża, wprowadza w dobry nastrój, a szczególnie w otwartym, naturalnym akwenie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Przygotuj się
Zanim wejdziesz do wody, pamiętaj aby wykonać kilka rozgrzewających ćwiczeń. Poskacz, zrób kilka przysiadów, „pajacyków”, rozgrzej także ramiona. Nie należy wskakiwać do zimnej wody, lepiej powoli do niej wejść, w ten sposób unikniesz narażania się na bardzo groźny szok termiczny. Przed intensywnym pływaniem warto najpierw spokojnie przepłynąć jedną czy dwie długości basenu aby przygotować się do ciężkiego wysiłku.
Nigdy nie próbuj pływać po spożyciu alkoholu, jest to niezwykle niebezpieczne. Nie wchodź też do wody po ciężkim posiłku, bo będziesz zbyt ociężała. Pamiętaj aby wyjść z wody jak tylko zacznie ci się robić zimno aby uniknąć wychłodzenia organizmu. Nie można też spędzać w wodzie zbyt długiego czasu. Godzina niewprawnemu pływakowi w zupełności wystarczy, a na początek nawet 30 minut. Nie pływaj, gdy jesteś bardzo zmęczona, osłabiona czy przegrzana.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Woda to żywioł i nawet jeśli jesteś świetną pływaczką, zawsze zachowuj ostrożność. Pływanie w samotności, w leśnym jeziorze, gdzie nie ma nikogo może na pewno być niezwykle przyjemne, jednak jest tak samo niebezpieczne. Nawet najlepszym zdarzają się wypadki. Może złapać cię skurcz, możesz nagle zasłabnąć i zacząć się topić.
Dlatego zawsze wybieraj miejsca, w których jest ratownik, a przynajmniej są ludzie, którzy w razie czego mogą udzielić pomocy. Nie skacz na główkę w nieznanych miejscach i nie pozwalaj na to znajomych. Chociaż to banały, warto o nich przypominać, bo w czasie wakacyjnych wojaży czasami zapomina się o rozsądku, co może, niestety, skończyć się tragicznie. Nigdy nie próbuj skakać także do płytkiej wody i nie pozwól na to swoim bliskim.
Pływać każdy może – byle z rozsądkiem i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie ma nic przyjemniejszego dla miłośników wodnych sportów niż szybki kraul czy spokojna żabka w ciepłym, czystym jeziorze.