FitnessPłytka retencyjna na dwójce

Płytka retencyjna na dwójce

Płytka retencyjna na dwójce
07.03.2007 15:01

Byłam ostatnio u lekarza na wizycie i zalecił mi on ponowne noszenie płytki przez 5 miesiecy, a jeśli to nie pomoże to nakleimy zamki 3-3. Zastanawiam sie tylko, kto pokryje koszty?

Witam serdecznie! Mam do Pani pytanie. W październiku 2004 zalożyłam aparat stały na górna szczękę, zdjęty został w kwietniu 2006. Dostałam od lekarza płytkę retencyjną, ale po 5 miesiącach od zdjęcia aparatu, dwójka zaczęła sie cofać. Bylam ostatnio u lekarza na wizycie i zalecił mi on ponowne noszenie płytki przez 5 miesiecy, a jesli to nie pomoże to nakleimy zamki 3-3. Zastanawiam sie tylko, kto pokryje koszty? Czy cofnięcie sie dwójki jest spowodowane za szybkim ściągnięciem aparatu? Dodam, że jednocześnie założony był aparat na dolna szczękę, który noszę do dziś. FA

Po zakończeniu leczenia aparatem stałym konieczne jest leczenie retencyjne. Nie ma znaczenia kiedy został zdjęty aparat stały, leczenie uważa się za zakończone gdy zęby są prawidlowo ustawione, niezależnie po jakim czasie od założenia aparatu. Proste wyrównywanie zębów trwa czasami tylko 2-3 miesiące i nikt nie mówi o zbyt szybkim zdjęciu aparatu. Niestety pewien nawrót może wystąpić po leczeniu i dlatego tak ważne jest noszenie plytki retencyjnej, o czym pacjenci często zapominają. U niektórych osób tendencja do nawrotu jest silniejsza i wymagają oni dłuższego noszenia aparatu w ciągu doby lub nawet ponownego zalożenia aparatu stałego. Z pewnościa nie jest to wina lekarza. Gdyby nie dostała Pani aparatu retencyjnego albo aparat byłby wadliwy mogłaby Pani mieć uzasadnione pretensje do lekarza.
Konsultacja dr Joanna Mrowiec, Astermed, ul. Św. Bonifacego 92 Warszawa, tel. (022) 858-03-54 (55

Źródło artykułu:WP Kobieta