Blisko ludziPocztówka jak lekarstwo

Pocztówka jak lekarstwo

Pocztówka jak lekarstwo
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
11.10.2009 20:34, aktualizacja: 22.06.2010 11:42

Kartka lub upominek wysłany osobie cierpiącej na zaburzenia zdrowia psychicznego może pomóc jej szybciej wrócić do siebie - informuje serwis BBC.

Kartka lub upominek wysłany osobie cierpiącej na zaburzenia zdrowia psychicznego może pomóc jej szybciej wrócić do siebie - informuje serwis BBC.

Według brytyjskich ekspertów z Królewskiego Kolegium Psychiatrów nawet tak prosty gest może pomóc choremu poczuć się mniej wyizolowanym i bardziej wartościowym. Kartka bądź upominek to prosta forma wsparcia emocjonalnego, która może dla chorej osoby znaczyć bardzo wiele.

- Pracowałem w szpitalach, w tym także w szpitalach psychiatrycznych, przez ponad 20 lat. Muszę przyznać, że ukryte uprzedzenia wobec osób z zaburzeniami psychicznymi najlepiej demonstrują szafki przy łóżkach. Rzadko stoi na nich kartka od bliskich lub jakakolwiek inna rzecz, która przypominałaby choremu, że komuś na zewnątrz na nim zależy - mówi dr Peter Byrne, psychiatra i przewodniczący komitetu ds. edukacji w Królewskim Kolegium Psychiatrycznym.

- Najczęściej ludzie nie wiedzą co zrobić i co powiedzieć, gdy przyjaciel lub krewny ma problemy natury psychicznej. W końcu nie robią nic - dodaje dr Byrne.

Jak powiedział rzecznik Kolegium, dostępne na rynku kartki często mają nieodpowiednie obrazki lub napisy i dlatego nie zawsze nadają się do wysłania choremu. Dlatego też Kolegium zamierza wyprodukować własne kartki z napisami typu "Myślę teraz o tobie. Mam nadzieję, że wkrótce wyzdrowiejesz".

Do tego kroku skłoniła naukowców ankieta przeprowadzona wśród 131 osób, które miały problemy natury psychicznej. Wynika z niej, że kartki i upominki otrzymywała w czasie choroby zaledwie jedna trzecia badanych. Jednocześnie ponad 80 proc. ankietowanych przyznało, że kartka od osoby bliskiej lub przyjaciela z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia pomogłaby im szybciej dojść do siebie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także