Podejrzane upławy - co oznaczają?
Bezbarwna i bezwonna wydzielina w pochwie jest czymś codziennym i naturalnym. Gdy zmienia się jej konsystencja, barwa i zapach - to przeważnie znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Sprawdź, kiedy upławy powinny wzbudzić niepokój i powinnaś niezwłocznie zgłosić się do ginekologa.
05.06.2012 | aktual.: 12.09.2018 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Białe, o konsystencji twarożka
Białe upławy o grudkowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu to przeważnie znak, że w twoim organizmie rozwija się grzybica pochwy. Zazwyczaj towarzyszy im świąd i pieczenie. Niektóre kobiety chorują na grzybicę często, innym dolegliwość ta przydarza się zdecydowanie rzadziej. Prawie zawsze bezpośrednią przyczyną tej choroby jest wzrost grzybów z rodzaju Candida. Podatność na zachorowanie ma związek ze spadkiem odporności, a sprzyja temu m.in. przyjmowanie antybiotyków, sterydów, a także doustnych środków antykoncepcyjnych. Jesteś częściej narażona na grzybicę, gdy masz nadwagę, jesteś w ciąży, przechodzisz menopauzę, cierpisz na niedobory żelaza. Kuracja zalecana przez lekarza ginekologa polega na stosowaniu przeciwgrzybiczych środków doustnych oraz miejscowo globulek dopochwowych lub kremów i trwa 7 - 14 dni.
Żółto-zielonkawe, pieniste o nieprzyjemnym zapachu
Żółto-zielonkawe, pieniste o nieprzyjemnym, ostrym zapachu, a przy tym obfite, to zazwyczaj objaw rzęsistkowicy czyli zakażenia bakterią rzęsistka pochwowego. Zazwyczaj towarzyszy mu świąd i pieczenie w pochwie, mocne parcie na pęcherz, bóle w podbrzuszu. Dochodzi do niego podczas kontaktu seksualnego, a leczenie powinno obejmować wszystkich partnerów kobiety, u której wykryto zakażenie.
Biało-szarawe o rybim zapachu
Biało-szarawe, o rzadkiej konsystencji i rybim zapachu sygnalizują bakteryjne zapalenie pochwy. Schorzenie wywołują bakterie beztlenowe żyjące w pochwie, które powodują zaburzenie jej mikrobiologicznej równowagi. Przyczyny zakażenia nie są do końca znane, ale nie jest to choroba przenoszona drogą płciową. Dotyka ona najczęściej kobiety młode i w wieku menopauzalnym, stosujące tampony i irygacje, a także często zmieniające partnerów seksualnych. Jeśli zauważysz u siebie takie upławy, zwróć się do ginekologa, który zaleci leczenie farmakologiczne. Nie można go przerywać, nawet jeśli objawy już ustąpiły.
Ropne, o konsystencji śluzu
Mogą być przejawem zakażenia chlamydiozą. Dochodzi do niego podczas stosunku seksualnego, także analnego i oralnego. Upławom mogą towarzyszyć: pieczenie podczas oddawania moczu, bóle okolicy lędźwiowej, krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz ból w trakcie stosunku płciowego. Objawów tych nie lekceważ, gdyż nieleczona chlamydioza prowadzi do poważnych powikłań. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Kuracja polega na doustnym przyjmowaniu antybiotyków, a poddać się jej powinien także partner seksualny.
Zielonkawe, o ropnym charakterze
Upławy o takim wyglądzie i konsystencji mogą sygnalizować zakażenie rzeżączką. Wywołują je bakterie przekazywane podczas stosunku płciowego (także analnego i oralnego). Objawy rzeżączki mogą przypominać infekcje pochwy. W przypadku wystąpienia takich upławów zgłoś się niezwłocznie do ginekologa, gdyż nieleczona grozi powikłaniami. Aby rozpoznać chorobę, konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych. Chorobę leczy się antybiotykami. Terapia powinna obejmować wszystkich partnerów seksualnych zakażonej osoby.
Z domieszką krwi
Wystąpienie krwi w upławach zawsze wymaga niezwłocznej konsultacji lekarza ginekologa, gdyż może to być pierwszy objaw zmian nowotworowych.
mpi/(kg)