Podlej tym storczyka. Znów będzie uginał się od kwiatów
Pomimo zaplanowanej dokładnie pielęgnacji, nawożenia, podlewania i zapewnienia przepuszczalnej ziemi twój storczyk nie wypuszcza nowych pąków? To znak, że w którymś z etapów hodowli popełniasz błąd. Podpowiadamy, co można zrobić, żeby storczyk zakwitł na nowo.
Storczyk rozwija się tylko w lekkiej i przepuszczalnej ziemi, bazującej na mieszance keramzytu, torfu i włókien kokosowych. Jego korzenie potrzebują wody, ale wyjątkowo łatwo go przelać, dlatego też, zamiast klasycznego podlewania, woli kąpiel wodną raz w tygodniu. Potrzebuje dużo światła, jednak nie przepada za nadmierną ilością promieni słonecznych. Najlepiej postawić go nieopodal okna.
Czytaj także: Wciśnij do doniczki. Uratujesz niemal każdego storczyka
Hodowla storczyka: Czy rzeczywiście jest tak trudna?
Wbrew pozorom hodowla storczyka nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trzymać się opisanych wyżej zasad. Dla storczyka najważniejszy jest balans. Potrzebuje on dużo wody, ale z drugiej strony jej nadmiar może doprowadzić do gnicia korzeni i w konsekwencji obumarcia rośliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płyn do mycia naczyń w pielęgnacji storczyków
Storczyk nie nadaje się do hodowli w ozdobnej osłonce doniczkowej. Najlepsza będzie przezroczysta, plastikowa doniczka z drenażem. Równie ważne jest regularne nawożenie rośliny. W okresie wegetacji najlepiej jest włożyć do ziemi pałeczki z nawozem dedykowanym storczykom. W okresie kwitnienia najlepiej sprawdzą się domowe nawozy o stosunkowo niskim stężeniu składników aktywnych.
Domowy nawóz do storczyków. Dzięki niemu roślina rozkwitnie na nowo
Domowe, ekologiczne nawozy do storczyków dają fenomenalne efekty. Dostarczają one składników takich jak fosfor, azot, potas czy mangan, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju rośliny. Jednym z najbardziej skutecznych nawozów jest... woda ryżowa. Zawiera ona wszystkie minerały, których storczyk potrzebuje, aby zakwitnąć.
Jak przygotować wodę ryżową? Do miski wsyp 100 gramów ryżu i zalej go litrem wody. Miskę odstaw na co najmniej godzinę. Po upływie wskazanego czasu przelej miksturę przez sitko i podlej nią kwiat. Powtarzaj zabieg raz w miesiącu. Po dwóch, trzech miesiącach zauważysz, że pąki storczyka zaczynają rozkwitać.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl