Podstawy Feng Shui cz. 2

Podstawy Feng Shui cz. 2

Podstawy Feng Shui cz. 2
08.07.2008 15:50, aktualizacja: 08.07.2008 16:03

"Jak urządzić wnętrza?" W tej części przedstawię zasady urządzenia mieszkania wg. Feng Shui.

"Jak urządzić wnętrza?" W tej części przedstawię zasady urządzenia mieszkania wg. Feng Shui.

Ogólnie, należy uważać, aby mieszkanie było dobrze doświetlone i żeby symboliczny wiatr (energia), jaki wieje od drzwi do okna, nie przebiegał bez omijania jakichś kątów. Należy zawsze dbać o porządek w mieszkaniu, wyrzucać lub od razu naprawiać to, co się zepsuło. Dbać o to, aby obrazy w mieszkaniu miały pozytywną wymowę. Zadbać o rośliny. Dobrze jest eksponować świeże kwiaty i owoce w paterach – nigdy suszone kwiaty i wypchane zwierzęta (wprowadzają energię śmierci do domu). Bardzo korzystnie jest za to mieć zadbane i radosne żywe zwierzęta.

Jeśli Feng Shui ma działać – tak samo zadbaj o siebie. Postaraj się dbać o schludny ubiór i pozytywne nastawienie do innych. I jeśli coś jest dobrze – nie zmieniaj. Nad zmianą zastanów się wtedy, gdy coś niekorzystnie zmieniło się w Twoim życiu. Dostosuj kolorystykę do koloru stron świata. Powinna we wnętrzach panować harmonia między żywiołami (o żywiołach w Feng Shui nie będę się tutaj rozpisywać – odsyłam do książek). Poprzez kolorystykę i zastosowane materiały. Poniżej krótkie zasady urządzania poszczególnych pomieszczeń – czyli idealne mieszkanie wg. Feng Shui.

Wejście - bardzo ważne, jest to wizytówka Twojego mieszkania – bez „ zatrutych strzał” z zewnątrz pochodzących od np. rogu domu naprzeciwko, dobrze oświetlone, zadbane i sprawne drzwi, powyżej poziomu gruntu, dojście – kręte, nigdy na wprost schodów czy łazienki. Schody – najminj korzystne – kręcone. Powinny być dobrze oświetlone i szerokie.

Przedpokój – czysty, niezagracony, dobrze oświetlony, unikać 3 drzwi w jednym rzędzie. Kuchnia – dobrze oświetlona. Najlepiej jak płyta grzewcza jest na środku pomieszczenia lub gotujący widzi ze swej pozycji drzwi, elementy związane z wodą (np. zlew) i ogniem (piekarnik) - nie powinny sąsiadować, ani być naprzeciwko siebie. Nigdy kuchnia nie powinna się znaleźć na północy i północnym-zachodzie oraz w środku mieszkania. Zlew powinien być przy oknie, w sąsiedztwie kuchni nie może być toalety. Nie trzymaj noży i ostrych przedmiotów na wierzchu. Dobrze jest hodować zioła na parapecie.

Jadalnia - stół najlepiej okrągły (może być tez kwadrat lub prostokąt), solidny, z dobrym dostępem z każdej strony, krzesła z mocnymi oparciami. Korzystne jest zawieszenie lustra, odbijającego nakrycia. Dobrze jest mieć piękny żyrandol nad stołem i świeże kwiaty oraz owoce na stole i kredensie. Spokojna, relaksujaca kolorystyka.

Łazienka - na północy, biała bez ozdób lub w kolorach ziemi jest najlepsza, niekorzystna łazienka w sypialni i z toaletą w środku. Zawsze trzymaj drzwi do łazienki i toaletę zamknięte. Tak samo zamykaj deskę klozetową. Korzystne są zaokrąglone kształty – np. okrągła umywalka oraz lustra w ramkach.
Gabinet – biurko w silnym punkcie, czyli patrząc na drzwi (nigdy tyłem do drzwi), po przekątnej do drzwi, plecami do pełnej ściany, a jeszcze lepiej zwrócone w korzystnym dla nas osobiście kierunku (ustalonym na podstawie numeru KUA).

Regały otwarte, stwarzają niebezpieczeństwo „zatrutej strzały”. Nie powinny być w sąsiedztwie fotela. Lepsze regały za szklanymi drzwiami. Na ścianach symbole związane z sukcesem.

Sypialnia - łóżko wygodne i duże, z pustą przestrzenia między łóżkiem a podłogą, nigdy nogami do drzwi, wezgłowie najlepiej przy ścianie nośnej, absolutnie bez „ zatrutych strzał”, nie stawiać na wprost okna czy tyłem do okna, raczej obok. Luster, akwarium i materacy wodnych nie powinno być w sypialni, a jeżeli już jest lustro, to nie naprzeciwko okna i żeby nie było widoczne z łóżka. Absolutnie ograniczyć ilość urządzeń elektrycznych. Mało roślin. Blisko salonu. W podwójnym łóżku tylko pojedynczy materac (gdy śpimy tam we dwoje).

Salon – reprezentacyjny, zawsze czysty, bez bezpośredniego widoku na główne drzwi wejściowe do budynku, za to sofy nie powinny stać tyłem do drzwi do salonu. Pomieszczenie najlepiej w kształcie kwadratu. Akwarium, lustra, zdjęcia rodzinne pożądane. Zadbane rośliny korzystne. Bardzo dobre oświetlenie w każdym kąciku. Lepiej gdyby były tylko jedne drzwi i do dwóch okien. Ustawic telewizor tak aby stał w korzystnym dla nas kierunku, dzięki temu, podczas oglądania wzmacniamy swój dobry los.

Są to oczywiście sytuacje idealne. Gdy nie mamy takiego szczęścia i nasze mieszkanie posiada braki wg. Feng Shui, zawsze możemy odwołać sie do remediów, o których pokrótce w następnym odcinku.

Architekt wnętrz
Joanna Rzepińska