Podwójny przelew z ZUS‑u. Znany jest termin wypłaty

Nie tylko "trzynastka". ZUS wypłaci w 2023 roku także czternastą emeryturę
Nie tylko "trzynastka". ZUS wypłaci w 2023 roku także czternastą emeryturę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.01.2023 12:04, aktual.: 10.01.2023 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czwarty rok z rzędu polscy emeryci mogą liczyć na dodatkowe wsparcie od państwa. Trzynasta emerytura jest już pewna. Ile wyniesie i kto ją dostanie? Jedna grupa nie może liczyć nawet na złotówkę.

Już wiadomo, że także w tym roku uprawnieni do pobierania świadczeń otrzymają 14. emeryturę. Wypłaty ruszą - podobnie jak w 2022 roku - na przełomie sierpnia i września. Wcześniej jednak emeryci mogą spodziewać się tradycyjnej "trzynastki", która obowiązuje od 2019 roku.

Ile wynosi trzynasta emerytura? Kto i kiedy ją dostanie?

Trzynasta emerytura wypłacana jest w kwocie najniższego świadczenia. W 2022 było to 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Nowy rok przyniósł jednak wyraźną podwyżkę, bo bonus dla emerytów wyniesie 1588,44 zł brutto. To już 1445,48 zł "na rękę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie zmienia się za to termin wypłaty dodatkowego świadczenia. Emeryci otrzymają je wraz z kwietniową emeryturą. W przypadku świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych stanie się to miesiąc później - w maju.

"Trzynastka" przysługuje wszystkim emerytom. Kwota ta nie podlega egzekucji komorniczej, więc także dłużnicy otrzymają dodatek w pełnej kwocie. Nie przysługuje on jednak osobom, których świadczenia zostały zawieszone na dzień 31 marca 2023 roku.

500+ dla seniora dla wybranych

Najbardziej potrzebujący mogą starać się również o tzw. 500 plus. Pomoc przysługuje wyłącznie seniorom, którzy nie pobierają innych świadczeń. Żeby z niej korzystać, należy przedstawić orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i/lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Honorowane jest także orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej.

Świadczenie 500 plus dla seniora wypłacane jest dożywotnio. Aby je otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku do ubezpieczyciela. Dodatek z ZUS-u przewidziano jako pomoc dla osób, które nie otrzymują emerytury, ale są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a tym bardziej pracy zarobkowej.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także