Zastrzyk gotówki dla emerytów. Przeliczą im drugi raz
Każda kobieta, która ukończyła 60 lat, może przejść na emeryturę. Jednak pewnej grupie świadczenie zostanie "przeliczone" dwukrotnie. O kogo chodzi?
W Polsce kobiety zyskują uprawnienia do otrzymania świadczenia emerytalnego po ukończeniu przez nie 60. roku życia. Jeśli chcą i są w stanie, mogą dalej pracować, jeśli nie - mogą przejść na emeryturę.
Jak czytamy w serwisie gazetaprawna.pl - świadczenie pewnej grupy kobiet zostanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczone ponownie, co łączy się ze wzrostem wysokości świadczenia. Kogo to obejmie?
Te kobiety mogą liczyć na ponowne przeliczenie emerytury
Każdej kobiecie po ukończeniu 60 lat i podjęciu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej, na podstawie zebranych dotychczas składek, ZUS oblicza wysokość wypłacanego co miesiąc świadczenia emerytalnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Upolitycznienie systemu emerytalnego. "Trzeba skończyć z rozdawnictwem"
Część emerytek może liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia. Chodzi o panie, które były członkiniami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i ukończyły 65 lat, czyli osiągnęły wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn. Jak podaje gazetaprawna.pl - jeśli kobieta ukończyła 60 lat i złożyła wniosek emerytalny, a była w OFE, po pięciu latach pobierania okresowej emerytury kapitałowej, jej świadczenie zostanie ponownie przeliczone.
Jak mówi w rozmowie z serwisem Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego ZUS - paniom, które przeszły na emeryturę od 1 października 2017 roku i wcześniej były członkiniami OFE, ZUS sam przeliczy świadczenia.
Ta grupa musi pamiętać o złożeniu wniosku
Rzeczniczka zwróciła uwagę na jeszcze jedną grupę kobiet, które także były zapisane do OFE, ale przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku. Chodzi jedynie o panie urodzone pomiędzy 1 kwietnia a 30 września 1957 r.
Z racji tego, że obowiązywał wtedy wyższy wiek emerytalny dla mężczyzn, te seniorki muszą same wnioskować o ponowne przeliczenie świadczenia, składając w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wypełniony druk ERPO. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ po ponownym przeliczeniu można sporo zyskać.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl