Pokazał prosty trik. Przyda się wszystkim użytkownikom baterii

Pokazał prosty trik. Przyda się wszystkim użytkownikom baterii

W prosty sposób możesz sprawdzić, czy bateria działa
W prosty sposób możesz sprawdzić, czy bateria działa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
12.06.2023 10:45, aktualizacja: 12.06.2023 16:11

Masz w domu nieużywane baterie? Jeśli zastanawiasz się, czy nadal działają, przeprowadź prosty test, dzięki któremu dowiedz się, czy baterie nadal są zdatne do użytku. Zajmie ci on mniej niż 10 sekund.

Piloty, zabawki, lampki, frezarki, elektryczne pilniki to przedmioty, które najczęściej zasilane są na baterie. Większość z nas ma w swoim domu nieużywane baterie. Jeśli zastanawiasz się, czy nadal działają, przeprowadź prosty test. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, których baterii można się pozbyć, a które jeszcze mogą się przydać.

Czym są baterie alkaliczne?

Baterie to ogniwa galwaniczna, które zamieniają energię chemiczną w elektryczną. Składają się one z katody i anody. Katody wykonane są ze sproszkowanego tlenku manganu, a anody z tlenku cynku. Baterie to produkty jednorazowego użytku. Co prawda, w sklepach z produktami AGD można dostać specjalne akumulatory do baterii, jednak nie każda bateria nada się do ponownego naładowania. Część z nich podczas ładowania może wybuchnąć, co stwarza poważne niebezpieczeństwo.

Rzuć baterią. Tak sprawdzisz, czy nadal działa

W środku baterii znajdują się anody cynkowe w formie żelu. W trakcie używania baterii cynk się utlenia i zmienia się w ciało stałe. Dlatego też, jeśli chcesz sprawdzić, czy bateria jeszcze działa, przeprowadź szybki test. Na TikToku można znaleźć film, w którym zaprezentowano prosty sposób na sprawdzenie, czy bateria alkaliczna jest naładowana.

Wystarczy zrzucić ją na twardą powierzchnię z odległości wynoszącej przynajmniej 10 cm i sprawdzić, jak się zachowa. Jeśli bateria wciąż jest naładowana – upadnie od razu albo wręcz stanie w pionie. Jeśli jest bezużyteczna – zanim upadnie, odbije się kilka razy.

Zużyte baterie można oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów albo do specjalnego pojemnika, który często znajduje się w wybranych instytucjach miejskich, np. w urzędach. Takie pojemniki często można znaleźć też w sklepach AGD, a także w dużych marketach.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta