Blisko ludziPokazała, jak wyglądają toksyczne relacje. Te zachowania powinny zaniepokoić

Pokazała, jak wyglądają toksyczne relacje. Te zachowania powinny zaniepokoić

Z toksycznych relacji trudno się uwolnić
Z toksycznych relacji trudno się uwolnić

23.05.2022 17:04, aktual.: 23.05.2022 19:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To, że tkwimy w toksycznym związku, nie musi być dla nas oczywiste. Na początkowych etapach relacji zauroczenie partnerem jest tak duże, że często nie zauważamy niepokojących znaków. Doktor Kirren, psycholożka kliniczna, wyjaśnia na TikToku, co powinno zwrócić naszą uwagę.

Doktor Kirren to psycholożka działająca prężnie a na TikToku. Kobieta objaśnia obserwatorom różne zagadnienia, które mogą trapić ich w życiu codziennym. Ostatnio ekspertka wzięła na warsztat toksyczne związki. Opisując typowego manipulatora w relacji, zadała przy okazji pytanie internautom: "Czy doświadczyliście takich zachowań?".

Zwroty, których używają manipulatorzy

Psycholożka postanowiła wyjaśnić obserwatorom, jak działa manipulator. Rozpisała w krótkim wideo pięć rzeczy, które toksyczne osoby mogą mówić do swoich partnerów oraz ich prawdziwe znaczenia.

Pierwszym znakiem ostrzegawczym powinna być sytuacja, w której będąc w relacji z drugą osobą, usłyszymy, że robi coś ona dla naszego dobra. "To znaczy: nie masz prawa się denerwować, powinieneś być wdzięczny'" - tłumaczy doktor Kirren. Jako drugi przykład podała stwierdzenie "jesteś taka wrażliwa". Według specjalistki partner posługujący się takim zwrotem sygnalizuje, że uczucia ukochanej nie mają dla niego znaczenia.

Doktor Kirren zwraca również uwagę na wytykanie dramatyzmu. Wtedy toksyczny partner chce umniejszyć znaczenie naszych emocji i reakcji. Manipulator wykorzystuje podczas kłótni wyznanie uczuć. Jeśli usłyszycie podczas zawziętej dyskusji z ukochanym słowa "wiesz, jak bardzo cię kocham", powinna się wam zapalić w głowie czerwona lampka.

Ostatnim z przykładów toksycznego zachowania jest obracanie przez manipulatora całej sytuacji w żart. Doktor Kirren uważa, wtedy chroni się on przed zdemaskowaniem prawdziwych zamiarów.

Jak wyjść z toksycznego związku?

Trwanie w toksycznej relacji może poważnie rzutować na stan psychiczny manipulowanego partnera. Jednak wyjście z tego typu związku nie jest łatwym ani krótkim procesem. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że partner jest toksyczny. Następnie warto poprosić o pomoc bliskie osoby, które wesprą w oderwaniu się od niezdrowej relacji i rozpoczęciu nowego życia.

Niezbędna będzie także pomoc psychoterapeuty. Specjalista wskaże mechanizmy, które tworzą toksyczne relacje oraz odkryje przyczyny, dla których ktoś pozwala się otaczać manipulatorami. Podpowie także, na co zwracać uwagę, aby nie zatracić się ponownie w podobnym związku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)