Trwa ładowanie...

Pokoje dla nastolatków – chłopców i dziewczyn

W pokojach dla nastolatków – chłopców i dziewczyn – panuje tylko jedna zasada: wolności. Udział w urządzaniu własnego kąta to dla młodych ludzi priorytet, dlatego przed rozpoczęciem remontu trzeba pójść na kompromis i wybrać wspólny obszar inspiracji.

Share
Pokoje dla nastolatków – chłopców i dziewczyn Źródło: iStock.com
d3qng67

Jak urządzać pokoje dla nastolatków?

Urządzanie pokoi dla nastolatków jest prawdziwym wyzwaniem nie tylko dla rodziców, ale również dla architektów wnętrz. Okres dojrzewania to czas, kiedy każda ingerencja w sferę prywatności, której świątynią jest pokój młodzieżowy, może zostać odebrana jako atak na indywidualność.

Dlatego też preferencje, upodobania i pomysły dorastającego dziecka muszą być uwzględnione w aranżacji, mimo że nie zawsze są zbieżne z naszym gustem. Stylistyka pokoju powinna zostać wybrana przez nastolatka, natomiast dbałość o ergonomię wnętrza leży już w gestii rodziców.

W pokojach dla nastolatków – chłopców i dziewczyn – rozmieszczenie mebli nie może być przypadkowe. Komfort codziennego użytkowania przestrzeni zapewniają strefy funkcjonalne:

  • strefa snu i wypoczynku,
  • strefa kreatywności i nauki,
  • strefa relaksu,
  • strefa przechowywania.
d3qng67

Wyposażenie spełniające podobne funkcje musi ze sobą sąsiadować, by korzystanie z niego nie było czasochłonne i nie generowało bałaganu, który bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym pokoju nastolatka. Biurko najlepiej ustawić w pobliżu okna, czyli tam, gdzie dociera dużo światła słonecznego, natomiast miejsce na pojemną szafę warto wyznaczyć we wnęce, którą trudno jest zagospodarować inaczej niż jako strefę przechowywania. Tam, z dala od centralnej części pokoju, szafa nie zabiera cennej przestrzeni.

Pokoje dla nastoletnich dziewczyn

Fajne pokoje dla nastolatek wcale nie muszą mieć w sobie cukierkowo-różowego wdzięku. Nierzadko młode buntowniczki wręcz stronią od takiej stylistyki i sięgają po rockowe motywy. Otaczają się plakatami i ozdabiają ściany naklejkami welurowymi o kształcie nut czy instrumentów muzycznych. W pokojach dla nastolatek pojawiają się też elementy stylu retro, takie jak płyty winylowe oraz stare walizki przerobione na siedziska.

W pokojach dla nastolatków ważnym elementem dekoracyjnym są zdjęcia, obrazki i plakaty porozwieszane na ścianach iStock.com
W pokojach dla nastolatków ważnym elementem dekoracyjnym są zdjęcia, obrazki i plakaty porozwieszane na ścianach Źródło: iStock.com

Nie znaczy to jednak, że nastoletnie romantyczki mogą zapomnieć o nowoczesnej aranżacji pokoju. Istnieje wiele dodatków i rozwiązań wprost stworzonych do wykorzystania w nastrojowym kąciku. Duże pole do manewru młodym dekoratorkom pierwszych samodzielnie urządzonych pokoi dają tapety i fototapety, które mogą przedstawiać widok zamglonego lasu bądź zarysy górskich szczytów.

d3qng67

Takie pokrycia ścian muszą być odpowiednio oświetlone, co nie stanowi najmniejszego problemu w dobie popularności rozmaitych girland, lampek, świeczników, lightboxów i lampionów. Światełka obowiązkowo powinny znaleźć się nad łóżkiem, w którym dziewczyna wieczorami spędza czas na czytaniu i oglądaniu seriali.

Pokoje dla nastolatek mogą nabrać uroku dzięki romantycznym fototapetom iStock.com
Pokoje dla nastolatek mogą nabrać uroku dzięki romantycznym fototapetom Źródło: iStock.com

Pomysłowe pokoje dla nastolatek powstają dzięki zabawie kolorem, w której nierzadko pierwszoplanową rolę odgrywa biel przełamana czernią albo inną kontrastującą barwą. Kolor biały wspaniale współgra również ze złotem. Warto je wykorzystać, by wprowadzić do pokoju dziewczęcego modny styl glamour. Złote poszewki na poduszki, ramki na zdjęcia, pudełka do przechowywania oraz doniczki na kwiaty w zupełności wystarczą, by nadać wnętrzu estetyki, która stanie się idealnym tłem do artystycznych zdjęć, jakie można oglądać w mediach społecznościowych.

Pokoje dla nastolatków bywają utrzymane w modnym stylu wnętrzarskim, np. glamour iStock.com
Pokoje dla nastolatków bywają utrzymane w modnym stylu wnętrzarskim, np. glamour Źródło: iStock.com

Pokoje dla nastoletnich chłopców

Pokoje dla nastolatków, jeśli są urządzone zgodnie z najnowszymi trendami, stanowią przestrzeń sprzyjającą kreatywności. Dlatego nie może zabraknąć w nich designerskich rozwiązań, dzięki którym wnętrza podlegają ciągłym metamorfozom. Ogromny potencjał mają tablice magnetyczne do zainstalowania na ścianach lub frontach szafek, a także nowoczesne organizery w formie drucianej kratki do zawieszenia nad biurkiem. Pokłady inwencji twórczej potrafią też wyzwalać ściany pomalowane farbą tablicową, które stają się miejscem do robienia notatek i pomysłowych rysunków.

W pokojach dla nastolatków (chłopców i dziewczyn) idealnie sprawdza się farba tablicowa iStock.com
W pokojach dla nastolatków (chłopców i dziewczyn) idealnie sprawdza się farba tablicowa Źródło: iStock.com

W nowoczesnych pokojach dla nastolatków (chłopców) bardzo często motywem przewodnim staje się sport, a zwłaszcza piłka nozna. Sprzyja temu dostępność piłkarskich dodatków. Oryginalną dekoracją może być także deskorolka przechowywana w okresie zimowym na najwyższej półce albo... kulka do kręgli umieszczona na regale i nadająca dynamizmu rzędowi równo poustawianych pudełek z chłopięcymi gadżetami.

Pokoje dla nastolatków (chłopców) utrzymane są zwykle w stylu sportowym iStock.com
Pokoje dla nastolatków (chłopców) utrzymane są zwykle w stylu sportowym Źródło: iStock.com
d3qng67
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qng67
d3qng67