Ma zadatki na hit ogrodu. Posadź, a sąsiadom opadną szczęki

Katalpa rzadko pojawia się w ogrodach Polaków
Katalpa rzadko pojawia się w ogrodach Polaków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.08.2024 14:06, aktual.: 20.08.2024 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Surmia, inaczej katalpa, to wyjątkowo urodziwe i wdzięczne w uprawie drzewko. Coraz częściej widywane jest w przestrzeni miejskiej, gdzie zdobi niewielkie klomby. Warto jednak dać szansę temu gatunkowi i zaprosić go do swojego ogrodu.

Przytulny ogród to nie tylko dobrze dobrany żywopłot, krzewy i kwiaty. Trudno wyobrazić sobie go również bez drzew. Polacy pokochali szczególnie brzozy, klony czy sosny, które jednak mogą nie sprawdzić się na niewielkich terenach. Na szczęście istnieje gatunek, który nie zabierze za dużo miejsca i nada charakter przestrzeni.

To surmia, znana także jako katalpa, czyli roślina z rodziny bigoniowatych występująca w kilkunastu odmianach. W Polsce uprawiane są trzy gatunki, ale drzewo to wciąż nie należy do najpopularniejszych. A szkoda. Jest wyjątkowo "kompaktowe", miłe dla oka i łatwe w uprawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katalpy są drzewami typowo ozdobnymi, które charakteryzują się sercowatymi liśćmi. Pień jest cienki, a korona tworzy kształt kuli. Może się bardzo rozrosnąć, dlatego w małym ogrodzie należy ją regularnie przycinać (zupełnie jej to nie szkodzi). Najlepiej rośnie na żyznej i delikatnie wilgotnej glebie, ale w trudniejszych warunkach nie powinna bardzo ucierpieć.

Surmię najlepiej posadzić jesienią lub wiosną w miejscu osłoniętym od silnego wiatru i nasłonecznionym. Latem, gdy długo nie pada deszcz, wymaga regularnego podlewania. Osiąga od 3 do nawet 10 m wysokości. W lipcu i sierpniu kwitnie na biało, a na jesień wytwarza długie strąki nasienne, które również są ozdobą.

Drzewka warto nawozić wiosną i jesienią - najlepiej kompostem, biohumusem oraz nawozami bogatymi w potas i magnez. Polski klimat raczej im nie zagraża, ale przy wysokich mrozach (zbliżających się do -20 st. Celsjusza) warto pomyśleć o okryciu (np. agrowłókniną i słomą).

To świetny wybór do ogrodu, choć w naszym kraju sadzone są raczej w miejskich parkach i na klombach. Doskonale sprawdzą się jednak także przed domem, dlatego warto pomyśleć o tym gatunku.

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także