Trwa ładowanie...
pilzno
20-06-2015 22:03

Polka wygrała Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Viktoria Nowak wygrała tegoroczną edycję Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W czasie turnieju w czeskim Pilźnie 18-letnia Polka pokonała dziewięcioro rywali

Share
Polka wygrała Konkurs Eurowizji dla Młodych TancerzyŹródło: materiały organizatora/Elena Volotova/EBU
d3dopba

Viktoria Nowak wygrała tegoroczną edycję Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W czasie turnieju w czeskim Pilźnie 18-letnia Polka pokonała dziewięcioro rywali, a w finale Stašę Tušar ze Słowenii.

Nastolatka nie miała łatwego zadania - czołowy polski choreograf Jacek Przybyłowicz przygotował dla niej niezwykle skomplikowany i wymagający układ do muzyki Mikołaja Henryka Góreckiego. Taniec „Peace in old style” w jej wykonaniu podbił jednak jury, a Polka za swój występ otrzyma 7 tys. euro.

Tegoroczna maturzystka jest wychowanką poznańskiej szkoły baletowej. Możliwość startu w Czachach dała jej wygrana w krajowych eliminacjach konkursu „Młody Tancerz Roku”. Przewodniczący jury Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, uzasadniając wybór laureatki, mówił: "Pokazała mocną, elektryzującą osobowość. Znakomite warunki fizyczne i bardzo dobrą technikę".

d3dopba

Tancerka ma już całkiem spore doświadczenie sceniczne. Jako uczennica szkoły baletowej w Poznaniu występowała w przedstawieniach Teatru Wielkiego, m.in. w „Jeziorze łabędzim", „Dziadku do orzechów" czy "La Sylphide". Wzięła udział także w szkolnym przedstawieniu "Pana Twardowskiego" prezentowanym w Filharmonii Berlińskiej.

To druga polska wygrana w historii konkursu. Wcześniej w 2001 roku w Londynie triumfowali bracia Dawid i Marcin Kupińscy. Wówczas startować mogły także duety, obecnie – jedynie soliści.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy jest organizowany od 1985 roku przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Odbywa się co dwa lata (z wyjątkiem roku 2007 i 2009). W konkursie mogą uczestniczyć młodzi artyści w wieku od 16 do 21 lat, którzy nie zajmują się jeszcze tańcem zawodowo. W ramach konkursu wszyscy tancerze wykonują wspólny taniec ułożony przez niezależnego, profesjonalnego choreografa. Dwóch najlepszych reprezentantów przechodzi do finału, podczas którego muszą zaprezentować taniec, po którym jury wybiera najlepszego tancerza.

mmch na podst. tvp info, rp.pl, gloswielkopolski.pl

d3dopba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dopba
d3dopba