Trwa ładowanie...
d13gcyn

Polska pełna Andrzejów. Z okazji Andrzejek policzyliśmy, ilu ich jest

Andrzejki kojarzą nam się przede wszystkim z wieczorem wróżb i przepowiedni. Jednak wiele osób zapomina o tym, że bohaterem tego wieczoru jest właśnie Andrzej. A czy jest w Polsce ktoś, kto nie zna żadnego Andrzeja? To chyba niemożliwe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej to trzecie najpopularniejsze imię w Polsce
Andrzej to trzecie najpopularniejsze imię w Polsce (123RF)
d13gcyn

W Polsce imię Andrzej jest jednym z najpopularniejszych imion męskich. Na portalu dane.gov.pl znaleźliśmy informację o tym, ilu w Polsce jest Andrzejów.

Andrzej w Andrzejki

Andrzej to imię greckiego pochodzenia i tłumaczy się je jako "dzielny, mężny". Polskie przysłowie ludowe natomiast mówi: "Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście". Ilu więc tych mężnych i wróżących zamęście jest w Polsce?

Według portalu dane.gov.pl imię Andrzej nosi aż 578 355 panów. Tylu Andrzejów będzie jutro świętowało swoje imieniny. I choć ta liczba robi wrażenie, to okazuje się, że jeszcze więcej jest w Polsce Piotrów i Krzysztofów.

d13gcyn

Zaskakującym faktem jest to, że w języku polskim istnieje też żeńska forma tego imienia – Andrzeja. Jednak jego popularność jest o wiele mniejsza. Nosi je zaledwie 46 pań.

Ponadto "Andrzej" pojawia się w nazwach wielu miejscowości. Wśród nich jest m.in. Andrzejewo oraz Stary Andrzejów. Wiele osób nosi też nazwisko, którego członem jest "Andrzej" np. Andrzejewski czy Andrzejewicz.

Okazuje się, że wokół nas świat jest pełen Andrzejów, dlatego zdecydowanie powinniśmy hucznie obchodzić Andrzejki .

Zobacz także: Co kupić dziecku pod choinkę? Bajkowe zegarki w dobrej cenie

Zobacz także: Ona vs on u… fryzjera

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13gcyn

Podziel się opinią

Share

d13gcyn

d13gcyn