FitnessPopularne style pływackie. Styl klasyczny, grzbietowy czy kraul?

Popularne style pływackie. Styl klasyczny, grzbietowy czy kraul?

Popularne style pływackie. Styl klasyczny, grzbietowy czy kraul?

04.12.2018 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pływanie to forma aktywności polecana wszystkim osobom, które chcą schudnąć, wzmocnić mięśnie czy się zrelaksować. Różnorodność stylów pływackich sprawia, że każdy może wybrać dogodną technikę pływania. Poznaj najpopularniejsze style pływackie, czyli kraul, żabkę i styl grzbietowy.

Pływanie - efekty

Pływanie jest korzystne dla naszego zdrowia, ciała i samopoczucia. Podczas pływania do pracy angażują się prawie wszystkie partie mięśniowe, dzięki czemu poza efektywnym spalaniem tłuszczu, można rehabilitować swoje ciało.

Nauka pływania może przynieść również korzyści dla układu oddechowego. Niezależnie bowiem od wybranego stylu pływackiego, w pływaniu ćwiczy się głęboki oddech, co poszerze objętość płuc.

Pływanie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy zachorowania na cukrzycę. Ruch w wodzie korzystnie wpływa na stawy, które nie są obciążane podczas wysiłku, a dodatkowo znacznie się uelastyczniają.

Pływanie to także zajęcie relaksujące, które pozwala obniżyć poziom stresu, poprzez wydzielanie się hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Styl pływacki kraul

Styl pływacki kraul pozwala na osiąganie największej szybkości, co wynika z opływowego kształtu ciała podczas płynięcia. Pływanie kraulem na pozór wydaje się bardzo łatwe. Na basenie czy w naturalnych zbiornikach wodnych wiele osób podejmuje się pływania kraulem, jednak wiele z nich, nie znając prawidłowej techniki kraulu, wykonuje niepoprawne ruchy, przez co płynie wolniej lub traci kierunek.

Prawidłowa technika polega na wykonywaniu nogami tzw. nożyc, przy jednoczesnym naprzemianstronnym ruchu rąk. Szybkość płynięcia w kraulu uzyskuje się głównie dzięki pracy rąk. Praca rąk stanowi 70 proc. prędkości, podczas gdy praca nóg tylko 30 proc. Oddech w kraulu wykonuje się poprzez częściowe wystawienie głowy nad głowę wzdłuż ręki. Wśród zawodowców kraul nie jest uznawany za styl pływacki, a jest jedynie sposobem pływania.

Styl klasyczny, czyli żabka

Styl klasyczny popularnie zwany żabką to styl, od którego większość osób zaczyna naukę pływania. Żabka największą popularnością cieszy się wśród amatorów i tych osób, które pływają dla relaksu. W uproszczeniu można powiedzieć, że pływanie stylem klasycznym polega na naśladowaniu ruchów żaby podczas pływania.

Styl klasyczny jest stylem symetrycznym, w którym prawa i lewa strona ciała jednocześnie wykonuje te same ruchy. Prawidłowa technika stylu klasycznego polega na oburęcznym wymachu bocznym rąk przy jednoczesnym podkurczaniu obu nóg. Natomiast przy wykopie nóg, należy ręce prostować do przodu. Nieprawidłowe wykonywanie ruchów w stylu klasycznym skutkuje spowolnionym tempem pływania i dużo większą męczliwością przy takim samym dystansie.

Styl pływacki grzbietowy

Styl pływacki grzbietowy to jedyny styl, w którym nie pływa się na brzuchu, a na plecach. Podczas płynięcia, ręce wykonują dynamiczne wymachy za siebie, natomiast nogami należy mocno wybijać wodę w górę. Styl grzbietowy sprawdza się u osób z bólami pleców i wadami postawy.

Pływanie stylem grzbietowym wzmacnia mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa i utrzymanie wyprostowanej pozycji ciała.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)