GotowaniePrzepisyPora na leśnie smaki

Pora na leśnie smaki

Pora na leśnie smaki
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
14.09.2007 12:26, aktualizacja: 29.06.2010 11:38

Zbliża się jesień - czas wysypu grzybów. Są one nieodłącznym elementem wielu dań. Trudno bez nich wyobrazić sobie bez nich polski bigos czy pierogi z kapustą. Mimo że praktycznie nie mają wartości odżywczych (zawierają pewną ilość białka, witamin z grupy b i minerałów, ale są one tylko częściowo przyswajane przez organizm) są ciężkostrawne, to zachwycają swoim wyjątkowym aromatem i smakiem.

Zbliża się jesień - czas wysypu grzybów. Trudno bez nich wyobrazić sobie polski bigos czy pierogi z kapustą. Mimo że praktycznie nie mają wartości odżywczych (zawierają pewną ilość białka, witamin z grupy B i minerałów, są one tylko częściowo przyswajane przez organizm). Nie ulega jednak wątpliwości, że potrafią zachwycić swoim wyjątkowym aromatem i smakiem.

Grzyby leśne takie jak kurki, gąski, podgrzybki, brzozaki, opieńki, rydze, kanie, a przede wszystkim prawdziwki, są stałym elementem polskiej kuchni. Można je gotować, suszyć, solić, marynować, kisić (rydze). Stosuje się je jako dodatek do zup, sosów czy pasztetów, pizzy, krokietów, pierogów, mogą także stanowić danie główne. Zastosowanie grzybów w kuchni zależy tylko od kulinarnej wyobraźni i gustu, można je dodawać wedle własnego uznania do bardzo wielu potraw.

Należy jednak pamiętać, żeby nie podawać grzybów dzieciom, (ponieważ w przypadku ewentualnego zatrucia, najmłodsi przechodzą je dużo ciężej niż osoby dorosłe) ludziom starszym i osobom z dolegliwościami żołądkowymi, wątrobowymi. Uniwersalne grzyby

Grzyby pasują do wszystkich dań: zarówno prostych, jak i wykwintnych. Można nimi faszerować naleśniki, pierogi, gołąbki, warzywa (np. pomidory, bakłażany, cukinie), są bardzo dobrym dodatkiem do dań mięsnych, a także do do pizzy, zapiekanek, lazanii, tarty czy do jajecznicy. Ponadto, chyba nikt nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez zupy grzybowej.

Ciekawym pomysłem może być podanie na obiad grzybowego sufletu lub tradycyjnych, rosyjskich blinów z grzybami zamiast czarnego kawioru.

Znane także w Japonii

Z zamiłowania do grzybów słyną także Japończycy, którzy jedzą ich tak dużo, że w Japonii bardzo wiele gatunków grzybów jest masowo hodowanych m. in maitake, który obniża ciśnienie, działa antyrakowo i przeciwcukrzycowo oraz shitake.

Z kolei Brytyjczycy nie jedzą żadnych grzybów leśnych, ponieważ uznają je za trujące. Dlatego na ich stołach goszczą tylko hodowlane pieczarki i boczniaki.

Konieczna ostrożność

Zbierać należy tylko takie grzyby, co do których jest się w 100% pewnym, że są jadalne. Jeśli podejrzewamy, że grzyb może być niejadalny lub trujący, lepiej go nie zbierać. Szczególnie niebezpieczne są muchomory sromotnikowe podobne do smacznych i jadalnych kań; mogą one być przyczyną śmiertelnych zatruć. Po zebraniu grzyby należy dokładnie oczyścić z piasku i resztek ściółki oraz obciąć dolne części trzonków. Następnie, należy je wypłukać, (jeśli nie są mocno zabrudzone, wystarczy przetrzeć je wilgotnym, papierowym ręcznikiem) kilkakrotnie zmieniając wodę. Trzeba to zrobić szybko, bo grzyby szybko nasiąkają i tracą smak i aromat. Po płukaniu należy je osączyć na sitku lub ściereczce. Wyjątkiem od tej reguły są kurki, które przeważnie są mocno zapiaszczone, dlatego należy je umyć bardzo dokładnie. Dań z grzybów nie wolno długo przechowywać ani kilkakrotnie odgrzewać.

Wyprawa na grzyby może być dobrą okazją do relaksu i dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Dlatego, może warto przy najbliższej sprzyjającej okazji wybrać się do lasu na grzybobranie?

Tarta z grzybami

- 20 dag mąki
-10 dag masła
-15 dag grzybów
- 3 łyżki oliwy
- 2 cebule
- por (biała część)
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 100 ml gęstej śmietany
- sól, pieprz

Masło posiekać z mąką, dodać jajko, 3 łyżki zimnej wody oraz szczyptę soli. Zagnieść szybko ciasto, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 30 minut. Schłodzone ciasto rozwałkować, przełożyć do natłuszczonej formy i piec ok. 15 min w temp. 200 C.

Grzyby oczyścić, pokroić na kawałki. Cebule obrać i posiekać. Por opłukać, pokroić w półtalarki. Na patelni rozgrzać oliwę, włożyć grzyby i warzywa, smażyć 10 minut. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

Śmietanę dobrze wymieszać z jajkiem i żółtkami. Dodać nieco soli i pierzu. Grzyby z warzywami ułożyć równomiernie na podpieczonym cieście, zalać śmietaną z dodatkami. Piec jeszcze około 20 minut w temperaturze 180 C.

Źródło artykułu:WP Kobieta