Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) to inwazyjny szkodnik, który stanowi poważne zagrożenie dla ogrodów. Gąsienice tego motyla mogą w krótkim czasie zniszczyć bukszpany, zjadając liście i obgryzając korę.
W ciągu zaledwie paru dni dorodne krzaki mogą się zmienić w smętne badyle, bo po inwazji szkodnika zostaną doszczętnie ogołocone. Pierwsze pokolenie ćmy pojawia się już wczesną wiosną. Mogą zaatakować nawet w lutym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Pasja jest kobietą". Olga Kwiecińska założyła fundację "Cześć ciało". Przełamuje tabu
Ćma bukszpanowa zimuje na krzewach, ukrywając się w kokonach z pajęczyny. Dzięki temu przetrwa nawet mrozy do -30°C. Wraz z ociepleniem, gąsienice budzą się i zaczynają żerować. Łagodne zimy sprzyjają ich wcześniejszemu wybudzaniu, co może prowadzić do ataków na krzewy już na przełomie lutego i marca.
Z powodu łagodnych zim, ćma bukszpanowa może wydać więcej pokoleń w ciągu roku. Jeszcze kilka lat temu były to 2-3 pokolenia, teraz może być ich nawet 4. To oznacza więcej gąsienic i większe wyzwanie dla ogrodników.
Jak chronić krzewy?
Aby zabezpieczyć bukszpany, warto zaprosić do ogrodu ptaki, które mogą zjadać gąsienice. Warto również monitorować krzewy i szybko usuwać zauważone kokony. Regularna kontrola i szybka reakcja mogą zapobiec poważnym uszkodzeniom.
Jak jeszcze pozbyć się larw? Ogrodnicy polecają m. in. domowe opryski z octu i oleju. Jak je zrobić? Do pół litra wody należy dodać 4 łyżki octu i 3 łyżki oleju rzepakowego, a następnie całość wymieszać. Roztwór stosujemy na krzewy bukszpanu, które padły ofiarą szkodników. W ciągu kilku godzin larwy opadną z roślin, co umożliwi ich zebranie i usunięcie z ogrodu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.