FitnessPoranny trening na czczo - spalacz tłuszczu?

Poranny trening na czczo - spalacz tłuszczu?

Poranny trening na czczo - spalacz tłuszczu?
Źródło zdjęć: © 123RF
08.12.2014 15:14, aktualizacja: 12.12.2014 19:43

Czy ćwicząc rano, zaraz po przebudzeniu, jesteś w stanie spalić więcej tkanki tłuszczowej?
To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób chcących się odchudzić.

Czy ćwicząc rano, zaraz po przebudzeniu, jesteś w stanie spalić więcej tkanki tłuszczowej? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób chcących się odchudzić.

Po pierwsze, faktycznie trening zaraz po przebudzeniu może skłonić organizm do spalania jako paliwa nieznacznie większej ilości tłuszczu, ponieważ po nocy poziom insuliny jest najniższy, a poziom glukagenu najwyższy. Wszystko to sprawia, że zwiększa się ilość tłuszczów, które transportowane są do mięśni (jako energia) i tam ulegają spaleniu. Nie ciesz się jednak za wcześnie. Minusem tej sytuacji jest szybkie zmęczenie. Prawdopodobnie nie będziesz ćwiczył tak intensywnie jak po posiłku. Co to oznacza? Że spalisz mniej kalorii, a co za tym idzie - mniej tkanki tłuszczowej.

Organizm - podobnie jak ty - potrzebuje się obudzić i nakręcić do działania. Dlatego lepiej jednak zjeść. Bo od czasu ostatniego posiłku (kolacji) do treningu mija wiele godzin, w związku z tym twój organizm nie jest gotowy na ciężki wysiłek.

Jednak podczas ćwiczeń układ pokarmowy nie może być zbyt obciążony, jeśli więc trenujesz rano, nie zaleca się jeść obfitego śniadania. Lepiej zdecyduj się np. na banana lub jogurt z płatkami owsianymi i żurawiną. Można także sięgnąć po suplementy diety. tj. aminokwasy BCAA czy odżywkę białkową.

Podsumowując - jeśli twoim celem jest poprawa wytrzymałości, ćwicząc na czczo z pewnością zauważysz szybko, że mija się to z celem. Jeśli ważne są dla ciebie siła i masa mięśniowa, również zdecydowanie lepiej będzie trenować po lekkim śniadaniu. Dlaczego? Po nocy, kiedy glikogen i poziom glukozy we krwi są niskie, twoje mięśnie spalą więcej białka jako paliwa, co przełoży się na redukcję tkanki tłuszczowej.

I ciekawostka. Naukowcy z Uniwersytetu Loughborough ustalili, że posiłek przed ćwiczeniami zwiększa wytrzymałość w czasie treningu o 9 procent w porównaniu z ćwiczeniami bez posiłku. Pamiętaj wówczas o węglowodanach i posiłkach o niskim indeksie glikemicznym.

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał /hellozdrowie.pl

[

]( http://www.hellozdrowie.pl/ )

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także